19.05.2018 20:17


Reportáž: Studentské filmy ukázaly barvu

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Je páteční večer, a zatímco jsou někteří na cestě do své oblíbeného restauračního zařízení, filmoví fanoušci míří do kina Scala, nebo na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Na obou těchto místech se dnes totiž promítají studentské snímky Filmového festivalu této fakulty.

Vyučující Petra Sojka při předávání cen za studentské filmy

Brno - Spolu s dalšími návštěvníky nás vítají příjemně působící organizátoři z řad studentů. Na sobě mají bílá trička s černým čtvercem posetým různými barvami. Není těžké uhodnout, že jde o znázornění letošního hesla festivalu „vybarvi se“. Dlouhou chvíli před zahájením nám zpříjemňuje pobyt na fakultní terase. 

„Jakou barvu má magenta?“, ozývá se zároveň z několika stran. Právě o barvách se tu vede poměrně bouřlivá debata, tu rozpoutala soutěž pro filmové znalce se značkou – googlování povoleno. Jsem plný očekávání. O festivalu vím jen to, že ho loni údajně vyhrál film o džinovi, který po svém vysvobození z láhve, namísto plnění přání, odjel na motorce.

Šťastné konce jsou nedostatkovým zbožím

Festival zahajuje krátký film s názvem Nelajkla mi status. Hlavní hrdina v něm svou písní vyjadřuje zklamání, když jeho vysněná dívka „nelajkuje“ jeho příspěvky na sociálních sítích. Podání je vtipné, lidé se baví a první snímek navozuje příjemnou náladu. Tedy alespoň na chvíli. Druhý titul totiž navazuje vážnější notou. Je o muži, který se při snaze zachránit napadenou dívku stává vrahem jejího útočníka. Po krátkém pobytu v hospodě pak vyráží vstříc noci s nevyřčeným úmyslem zbavit se nepohodlného svědka, kterým se dívka stala. Smích tak střídají chvíle ticha, doprovázené potleskem.

Podobně se nese celá první polovina promítání, krátké vtipné filmy odlehčují ty silnějšího rázu, s tématy jako jsou vražda, sebevražda nebo bakalářská práce. Všechny filmy jsou však poutavé a jen těžko se věří tomu, že první blok promítání je u konce.

Následuje dvacetiminutová pauza a diváci vstřebávají své zážitky. Přestávku na plátně vyplňují krátká videa z produkce organizátorů. Působivé jsou například záběry moderátorů festivalu, polévaných barvou při zpomaleném záběru kamery.

„Teda oproti loňsku je to trochu silný kafe. Moc barev tam nemají,“ říká černovlasá dívka svému partnerovi, když oba na fakultní terase nabírají čerstvý vzduch.

Druhý blok promítání se nese v trochu lehčím duchu. Publikum si zcela získává film Teppich, který je celý vlastně sestřihem velmi nepovedeného řezání koberce na míry pokoje.

Další krátká pauza je věnována hlasování diváků a začíná promítání bonusových filmů na uvolnění atmosféry. Když mužský hlas za kamerou prohlašuje, že „Ten pes je špatný herec,“ z publika mu hlasitě odpovídá ženský hlas „To jsou psi vždycky, kočky jsou lepší.“

Hudbu složil, slova napsal

Festival se chýlí ke konci a moderátoři doposud známí jen z velkého plátna se rázem objevují z masa a kostí před zraky publika. Je čas na předávání cen. Cenu diváků si získal první film Nelajkla mi status. „Jak bych popsal natáčení, byla to celkem nuda. Holky jsme se snažili pro film získat na srazu herních vývojářů, což asi nebyla nejlepší volba,“ říká s úsměvem autor Pavel Čadek. Plánují i další film, kde bude žena, prý by to mělo být romantické a vážnější. „Na závěr bych chtěl poděkovat všem, co mi lajkli status,“ dodal Čadek.

Cenu odborné poroty si odnáší autorka filmu Šelma. Hlavní hrdinku v tomto snímku po jejím tréninku lukostřelby roztrhají vlci. Její kůň se následně změní v člověka, najde si přítelkyni a žije plnohodnotný život. „Porota u filmu ocenila hlavně jeho zvrat, dvojí žánr a originalitu,“ uvedl při předávání porotce Radovan Hakl. „Na filmu byla nejtěžší práce se zvířaty. Naše kočka začala spolupracovat až ve chvíli, kdy jsem to vzdala a začala ji krmit,“ vzpomíná autorka Linda Langerová.

Na závěr koordinátor přípravy festivalu Petr Sojka svolává všechny absolventy předmětů filmové tvorby, při nichž filmy vznikaly. Gratuluje jim a předává tři růže žluté barvy, která je zároveň barvou Fakulty informatiky. Studenti jsou jak organizátory festivalu, tak herci a herečkami, kteří ještě před chvílí zářili na velkém plátně. Věnovali spoustu času a úsilí tomu, aby se letošní festival mohl uskutečnit a to vše, jak zaznívá v jednom ze snímků, „jen“ kvůli třem studijním kreditům, které za organizaci festivalu získají.

Klíčová slova: vybarvi se, fakulta informatiky, scala, filmový festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.