27.03.2018 14:08


Reportáž: Slovákům to není jedno

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Již měsíc zaplňují slovenská náměstí vlny protestů a demonstrací. Občané se probudili a hýbou politickým děním. Jejich pohyb spuštěný vraždou investigativního novináře a jeho snoubenky nabírá politický podtón. Co hnalo lidi do ulic Bratislavy tenhle pátek a co si o současném a budoucím směřování Slovenska myslí někteří rodáčtí novináři?

Autor: Karolína Poláčková

Je pátek. S kolegou Petrem Tkáčem se vlakem blížíme k bratislavskému hlavnímu nádraží. Jedeme na protest, který organizátoři Za slušné Slovensko včera odvolali. „Byl jsem fotit už na prvním protestu, chci vidět jakým směrem se demonstrace posunuli,“ říká mi Petr zvědavě.

„Jako za starých časů,“ hodnotí útlá starší dáma sledující studenty, kteří se chopili iniciativy a na poslední chvíli uspořádali tichý pietní pochod. „Vážení účastnící, vítáme vás na dnešním pochodě studentů, prosím následujte náš transparent, v tichosti a klidně“, prohlásil právě jeden z organizátoru. Tisíce lidí, shromážděných na Šafaríkovom náměstí v Bratislavě, se dalo o půl páté do pochodu. Kličkuji mezi objektivy hemžících se novinářů a snažím se dohonit muže v oranžové vestě. „Jsem tady za učitele. Přišli jsme studentům pomoct a podpořit akci. Musíme pokračovat ve veřejným tlaku,“ říká mi učitel a koordinátor dobrovolníků Vlado Cimrman.

Protest Za slušné Slovensko organizátoři zrušili kvůli nátlaku ze strany politické opozice a rozpolcení občanské společnosti. Jedna strana chtěla předčasné volby, druhá se bála destability krajiny. Navzdory odvoláni hlavního protestu v Bratislavě, se demonstrace konala v třiadvaceti jiných slovenských městech, a dokonce i v osmnácti zahraničních. „Nepřebíráme štafetu předchozích protestů. Původně jsme chtěli pochodovat s organizátory Za slušné Slovensko, nicméně doufáme, že průběh pietního pochodu bude klidný,“ řekl mi s obavami v ranním telefonátu student Timotej Lauko, jeden z hlavních organizátorů studentského pochodu.

Lidé hnáni do ulic rozhořčením z dvojnásobné vraždy a také s obavami o budoucnost celé krajiny tiše pochodují. „Nesouhlasím s tím, aby měl Smer pořád pod palcem téměř všechna rozhodnutí. Vím, že tohle není politický pochod, ale já jsem tady proto. Doufám, že dnes něčeho docílíme,“ sděluje mi odhodlaně pochodující student Ján těsně před příchodem na náměstí SNP.

Potlesk, hloučky lidí stojících na náměstí vítají na podium vystupující studenty. Timotej Lauko přednáší projev na památku zavražděných. „Dnes jsme se tady střetli, abychom uctili památku Martiny a Jána. Můžete uctít jejich památku zapálením svíčky a poté se, prosím, v klidu rozejděte domů,“ žádá na závěr projevu Lauko.

Autor: Karolína Poláčková

Živý bič se formuje

Skrz oko objektivu sleduji z pódia lidi v tichosti zapalující svíčky. Najednou slyším výkřiky z ulice. „Chceme volby, slobodné volby!“ burcuje občany asi padesátiletý muž. „Já jdu na hrad. Kdo jde se mnou?“ vykřikuje do rozcházejícího se davu. Seskakuji rychle z pódia a běžím mezi přidávající se a skandující lidi. Ignorujíc opakované žádosti studentů se dav hýbe vpřed. „Předčasné volby!“ hulákají všichni kolem.

Pán vedle mě vytahuje vysílačku od megafonu. Rychle využívám situaci a ptám se ho na politickou situaci. „Tohle není o politice, o koalici či o opozici, tohle je o lidech. Já se chci vyjádřit volbami,“ říká hlavní burcovač s megafonem Oliver Vališ. Dosud tichý a klidný pochodující dav se přetvořil na nekontrolovatelný, živý bič. Frustrace se mění v odhodlání. „Dost bylo Smeru, tohle je naše krajina,“ skanduje více než tisíc z centra vzdalujících se lidí.

„Pojďte s námi,“ řve v mé těsné blízkosti na kolemjdoucí tlupa studentů. „Pojďte s námi kam?“ ptám se zvědavě. „K parlamentu, bojovat proti Pellegrínimu a Gašparovi. Bojovat za slušné Slovensko," řekla cestou za skupinu studenů Alena Borská. Konečně vím, kam míříme.

Autor: Karolína Poláčková

Pravá nebo levá strana břehu?

Krajina se za poslední týdny změnila. Uvědomila si svoji sílu a lid se nebrání ji použít. Zdá se, že lidem už dochází trpělivost s vládou Smeru-SD držící v rukách moc krajiny s krátkou přestávkou již deset let.

Ulice plná občanů požadující předčasné volby mě vede k otázce, kam Slovensko může směřovat. Zkonstatovala to komentátorka a redaktorka publicistiky Deníku SME Zuzana Kepplová. „Poslední průzkum Focusu ukazoval silnou SNS, ĽSNS aj Sme rodina, demokratická opozice SaS a OĽaNO zůstali na původních číslech. Nové strany Spolu a PS se ještě nestihly etablovat, KDH nadále roste a Smer-SD klesá," řekla. Prezident Andrej Kiska před pár dny požádal o rekonstrukci vlády nebo předčasné volby. Ficova demise, nástup nového premiéra Petra Pellegriniho a změna politiků na některých postech jeho požadavek splnila natolik, že souhlasil s přestavbou kabinetu. Máme novou vládu, téma předčasných voleb zůstává prozatím uzavřené. “Na začátku krize jsem se taky přikláněla ke změně za každou cenu. Prezident udělal to, co slíbil. Přenesl nás krizí k něčemu, co můžeme pro teď považovat za výsledek,“ dodala Kepplová.

Před parlamentem čekají desítky v jedné linii seřazených policistů na náš příchod. Dav se blíží a skanduje směrem k nim. „Do basy! Do basy!“ řvou při postupném shromažďovaní se. Novináři ukazují policistům své press kartičky, aby mohli sledovat rozzlobený lid skrz jejich záda. Má kartička zůstala v Brně. Využívám situace, kdy občané požadují odstoupení policejního prezidenta Gašpara a prodírám se kordonem policajtů i já. Bez jejich povšimnutí se dostávám blíže ke dveřím sněmovny, kde právě sanitka odváží jejich zraněného kolegu. Co se stalo zatím nevíme. Z větší výšky sleduji, jak před parlament přichází stále více a více lidí. Hemží se v povzdáli a jejich vlajky vlajou ve větru. Podle Kepplové se policejní prezident nebude odstoupení vyhýbat věčně. "Tibor Gašpar odstoupí, ale koalice čeká na vhodný moment, aby to nebyl pro ni mínusový marketingový bod," předpokládá.

Autor: Karolína Poláčková

Policejní stát

Se zapadajícím sluncem se kolem šesté dav pomalu rozpouští. „Jsem zklamaná z toho všeho. Naši rodiče a prarodiče si vycinkali svobodu, abychom se i my mohli svobodně vyjadřovat. Zůstanu tady až do posledního,“ říká odhodlaně Katarína Valachová, jedna z posledních lidi před parlamentem. 

Ptám se posledních čtyř policistů stojících na schodech parlamentu na zranění jejich kolegy. "Nevíme, co se stalo. Byl z pohotovostní motorizované jednotky, něco se zřejmě událo při přesunu sem," říká jeden z nich.

Poté, co všichni opustili kachličky před parlamentem, to balíme i my. Cestou do centra vidíme, jak muže s megafonem odchytává policie a požaduje jeho průkaz totožnosti. „Místo toho, abyste vyšetřovali vraždu, se tady snažíte identifikovat po demokracii volajícího občana. Naháníte strach lidem a myslíte si, že jsme ovce,“ naváží se do policistů skupinka občanů. „Policejní stát, policejní stát,“ skandují na znak vyjádření odporu proti jejich zásahu.

Autor: Karolína Poláčková

Volby sem, volby tam

 „Zrušení protestu Za slušné Slovensko chápu. Byl jsem zatím na všech prostestech tenhle měsíc a zatím každý z nich k něčemu vedl, tenhle by nevedl k ničemu,“ říká mi po protestu asi třicetiletý muž v jedné stísněné hospodě nedaleko Michalské brány. „A co předčasné volby,“ ptám se obratem. „Předčasné volby by v momentální situaci dopadly katastrofálně. Na místo čtrnácti fašistů bychom jich měli ve vládě dvacet,“ říká zoufale naproti sedící kolega popíjející pivo. „Zbytečně obsazené stoličky, z velkého počtu malých stran by se vláda nevyskládala,“ souhlasně vyjadřuje další.

„Zažíváme změnu, která přinese velký chaos, i mnoho zklamání, ale dlouhodobě krajině pomůžeme. Oligarchické struktury, které jsou základem problému, nezmizí, ale načas se oslabí. Dědictví především Smeru je však natolik toxické, že problémů bude přibývat a předčasné volby přijdu nejpozději v roce 2019,” zkonstatoval zástupce šéfredaktora Denníku N Konštantín Čikovský.

S Bratislavou se pro dnešek loučíme, nicméně nepochybujeme, že se sem na další protest vydáme už za pár dní. Kout železo musíme za horka.

Klíčová slova: Reportáž, Bratislava, pochod, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.