18.05.2014 17:42


Reportáž: Den s ornitologem

Autor: Bureš Michal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Lázně, lesy, hory. Na jaře je ornitolog Stanislav Bureš navštěvuje každý den. Když zrovna není na horách, zaručeně ho najdete buď v lesích, nebo právě v lázních. Oproti většinové populaci se tam ale nerekreuje. Naopak, pravidelné dojíždění sem je pro něj pracovní rutinou a jednou z výzkumnických povinností jakožto přírodovědce. Kromě výuky na univerzitě je totiž náplní Burešovy práce mapování hnízdění drobných pěvců, sýkor uhelníčků a lejsků černohlavých. 

Po hodinové jízdě autem přijíždíme do Karlovy Studánky, lázní ležících v srdci Jeseníků, které jsou cílem mnoha turistů. Zdejší upravený park rozprostírající se okolo historických dřevostaveb ale není jen místem pro víkendové procházky. Na stromech totiž visí nespočet ptačích budek, které ornitologovi přetvářejí idylickou lázeňskou vesničku v pracoviště. Auto je zaparkované, brašna se zápisníkem visí na rameni a tak nezbývá než vyrazit do davu výletníků na hlavní třídu.

Z lázeňské promenády brzy odbočujeme po trávníku do přilehlého lesoparku. Lidé se na nás podezíravě dívají jako na neukázněné vandaly, ale jiná možnost není. Budky jsou pověšeny schválně dál od pěšin a rušné ulice, takže opuštění vyznačených chodníků je nevyhnutelné.

Lázeňský park je domovem drobných pěvců lejsků černohlavých. Foto: Michal Bureš

Stanislav Bureš obratně sundává ze stromů kvůli kontrole jednu budku za druhou, ale výraz jeho tváře naznačuje nespokojenost. „Zase nic, nejsou tu žádní ptáci. Je to již pátá budka v řadě, ve které není hnízdo,“ stěžuje si. Rozpačitost je na místě, protože když nejsou ptáci, nejsou data. A nejsou-li data, nejsou vědecké výsledky. Cílem výpravy je totiž nalezení lejsků černohlavých, kterým byly před rokem na stejném místě nasazeny geolokátory. Ty celou dobu zaznamenávaly pohyb ptáků, tah do teplých krajin a návrat zpět. Jelikož se tito ptáci vracejí na stejná hnízdiště, určitá naděje na jejich opětovné nalezení a sundání miniaturních přístrojů z jejich těla je. Zatím ale nezbývá než několik dní čekat a doufat v přílet dalších opeřenců. Momentálně jsou zde jen tři.

Po necelé hodině pobíhání mezi ptačími budkami Karlovu Studánku opouštíme. Náš další cíl leží o 400 metrů výše, na vrcholech Hrubého Jeseníku. Zvláštní povolení a klíče od závor nám umožní vyjet po lesních cestách až do výšky 1 200 metrů. Hnízdí zde sýkory, jejichž mláďata je třeba pro účely jiného výzkumu změřit, zvážit a odebrat jim vzorek krve.

Práce je fyzicky náročná. Nikoli samotná kontrola ptačích budek, ale chození v nepřístupném kopcovitém terénu, ve kterém jsou ptačí obydlí na rozlehlé ploše rozmístěna, dá zabrat. Dvě hodiny křižujeme jesenické horské lesy, vylézáme do prudkých svahů a přelézáme kmeny padlých stromů.

 

Budky je třeba kontrolovat minimálně třikrát týdně a mapovat tak hnízdění ptactva. Foto: Michal Bureš

I zde je ale většina budek prázdných. Z části za to mohou strakapoudi, kuny a plši, kteří se do nich úspěšně dobyli. U sedmé budky však slavíme úspěch. V hnízdě jsou vajíčka. „Budu je teď měřit, ty zapisuj jejich délku a šířku,“ říká Bureš a já se během okamžiku činím s propiskou. „Vajíčka je třeba co nejrychleji vrátit zpět do hnízda, jinak na vzduchu prochladnou a nic se z nich nevylíhne,“ poučuje ornitolog, zatímco už pokračujeme v cestě a stoupáme lesem do svahu k dalším budkám.

U poslední z nich konečně spatřuji poprvé sýkory. Poletují okolo, pískají na celý les a být velikosti orla, zajisté by nás napadly a náležitě zpracovaly. Nedivím se jim. Lezeme totiž do hnízda pro ptáčata. Místo osmidenních opeřenců ale nalézáme sotva vylíhnutá holátka, která nemá cenu jakkoli zkoumat. Musí se vyčkat, dokud nebudou mít osm dní, věk stanovený ornitology u mláďat sýkor jako ideální pro první měření.

A tak po nesčetných kilometrech v nohách, odření od větví a unavení končíme. Zjistili jsme rozměry několika málo vajíček, nalezli většinu budek prázdných a zjistili, že mláďata jsou v tuto dobu ještě příliš malá na jakékoli měření. I to je ale pro ornitologa nezbytné si poznamenat. V následujících dnech se bude scénář dnešního výletu neustále opakovat. Stejně jako každé jaro bude Bureš tato místa navštěvovat několikrát týdně, dokud nezíská potřebné množství vědeckých dat.  

Klíčová slova: ornitologie, Jeseníky, výzkum, ptáci

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.