14.03.2020 07:20


Reportáž: Češi nebojují pouze proti viru, ale i sami se sebou

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Příchod nového typu koronaviru do Česka změnil nejen životy, ale i tradiční chod společnosti. S nečekanými opatřeními se musí v současnosti zabývat především obory kultury a gastronomie. Překopat se musí ale nejen zavedené systémy, na řadě je také česká mentalita.

Fakultní nemocnice Brno vyzývá k zodpovědnosti. Autor: Kateřina Hlaváčková

Přeplněné zastávky, bezdomovci schoulení na svých lavičkách, všudypřítomný hukot šalin a lidé bez roušek. Brněnské hlavní nádraží působí stejně jako vždy, netknuté preventivními opatřeními či panikou. Nebýt útržků rozhovorů linoucích se kolem, nikdo by ani neuhádl, co poslední týdny hýbe Českem. „Prý je tam všechno v pohodě, nikdo nepanikaří. Jen už neví, co mají dělat,“ vypráví mladá studentka kamarádce do telefonu příběh spolužačky, která odjela na Erasmus do Itálie. Lepší dobu si vybrat nemohla.

„Když vláda na konci února zavřela školy a univerzity, mysleli jsme, že vše brzo skončí. Ani nás to moc neovlivnilo. Ale na začátku týdne vyhlásila vláda karanténu na celou Itálii a od té doby nikam nemůžeme. Většina lidí se ale podporuje a radí ostatním, ať zůstanou doma,“ popisuje situaci v Itálii studentka z Turína Margherita Schellino. Nejistě dodává, že nedokáže posoudit, kde se stala chyba a zda je jednání vlády správné. Jedno ví ale jistě, nikdo tenhle scénář nečekal.

To samé platí pro Českou republiku. I když byla potencionální hrozba známá už dlouho dopředu, nikdo nechtěl věřit, že by opravdu přišla i k nám. Prázdné regály a poličky drogérií či lékáren neodrážejí stav ulic a náměstí. Stojany se plní jarní vlnou Rekol, o domy jsou opřené elektronické koloběžky a maminky s kočárky se vesele prochází po sluníčkem vyhřátém náměstí. Dokonce se na hlavním brněnském náměstí otevřel stánek se zmrzlinou.

Nebýt nových opatření a zavedení nouzového stavu, Češi by svému snu nadlidské imunity věřili dál. Do nosu je v pátek praštily až zavřené dveře jejich oblíbené hospody. Nesmutní ale jenom stálí zákazníci, do zpěvu není ani barmanům. Bar, který neexistuje nově otevírá už od jedenácti dopoledne. „Vedoucí podniku chtějí nabídnout práci lidem, kteří jsou na ni závislí. Směny se předávají těm, co je více potřebují,“ popisuje barmanka 4pokojů Petra Jančářová. Po osmé hodině večerní zavedou zaměstnanci rozvoz drinků. „Objednávky půjdou přes telefon či sociální sítě, barman s rukavicemi drinky přichystá a další zaměstnanec je rozveze,“ přibližuje Jančářová.

Prázdná zůstávají také jevištní prkna a hrozí, že svoji prázdnotu přenesou i do divadelních pokladen. Ohrožení jsou nejen stálí zaměstnanci. Většina studentů umění ve svém volném čase pracuje po divadlech, živí se moderováním či koncerty. „Počítali jsme s tím, že si vyděláme na školné a nájmy, teď ale nemáme nic,“ vysvětluje studentka herectví v Praze Andrea Tesařová. Nikomu však náhlou změnu nedává za vinu. „Otevírá se tu otázka, zda budou lidé vyžadovat peníze zpátky. Záleží na podpoře a solidaritě. Přijde mi ale skvělé, že se někteří herci rozhodli sejít a vysílat představení online,“ dodává nadšeně.

Platná nařízení se dají obejít, pokud moc chceme. A to my Češi vždycky. Kromě divadel musela provoz omezit i mnohá kina. Vedení Cinema City povolilo vstup do sálu nanejvýš devětadvaceti lidem a uzavřelo bar, aby splnilo opatření týkající se stravovacích zařízení v obchodních centrech. Podle studenta Fakulty sociálních studií, který pracuje pro síť kin v nákupním centru Olympie, přerušili nadřízení brigádníkům směny. Na správu kina ponechali pár stálých zaměstnanců. „Nemají skoro ani co dávat, kvůli tomu, kolik filmů se zrušilo. Recyklují několik filmů pořád dokola,“ dodává nevěřícně jednadvacetiletý student. Ohodnocení morálních hodnot vedoucích kin není potřeba začleňovat do textu, svá už udělali uživatelé Facebooku...

Na první pohled tak město téměř neprozrazuje, jak zásadní změny se mezi jeho zdmi a ulicemi odehrávají. Jen bílé cedule s červenými a žlutými nápisy vyhledávají náš pohled a nutí nás vrátit se do tvrdé reality. V minulých dnech zasáhla novodobá pandemie do života snad všem. Možná je tedy načase si uvědomit, že nekonečné stěžování, všeználkovství a umění všechno obejít nejsou hodnoty, kterými se chceme nechat definovat. A že změny musí přijít jak zvenku, tak zevnitř. Otázkou zůstává, jak se rozhodneme v následujících týdnech reagovat a jakou lekci dostaneme. Protože ať se nám to líbí nebo ne, nějakou si ze současné krize odneseme.

Pravidla se v současné situaci mění hodinu od hodiny. Od sobotní šesté ranní platí zákaz provozu restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren či drogerií. Zavřít se ale musí i podniky poskytující služby. 

Klíčová slova: koronavirus, Brno, kultura, divadlo, kino, bary, nouzový stav, reportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.