03.12.2017 23:49


Remake Flatliners je kombinací hororu, thrilleru a studentských radovánek

Autor: Jan Středa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Film Flatliners, neboli Hráči se smrtí, představuje pět studentů medicíny, kteří se snaží odhalit tajemství posmrtného života umělým navozováním klinické smrti. Vše se však samozřejmě zvrtne a účastníci pokusů tak bojují o holý život. Dílo je předělávkou stejnojmenného filmu Flatliners z roku 1990, který má na portálu CSFD.cz hodnocení 75%.

Flatliners. Foto: Vimeo

Pětice hlavních hrdinů filmu začíná pokusy s klinickou smrtí na popud Courtney (Ellen Page), která se chce pod záminkou vědeckého zkoumání posmrtného života vydat na pátrání po své mrtvé sestře. Po umělém vyvolání klinické smrti na svém těle však pozoruje zbystření smyslů a zlepšení paměti. Ostatní studenti, tedy Jamie (James Norton), Marlo (Nina Dobrev) a Sophia (Kiersey Clemons) se rozhodnou jejího příkladu následovat. Jen poslední ze skupiny, Ray (Diego Luna), se do klinické smrti uvést nenechává, a dobře činí – ostatní jsou totiž po proceduře pronásledováni halucinacemi životních provinění a hříchů, které spáchali. Halucinace se je však snaží zabít, musí tak bojovat o holý život.

Celá hororovo-thrillerová akce začíná však až v polovině děje. Do té doby film připomíná spíše snímky o studentech požívajících všemožné návykové látky. Film se však v této „klidné“ polovině zabývá částečně i psychikou jednotlivých postav, takže se nedá tvrdit, že by zcela nesplnil očekávání diváka. Oproti tomu starší verze filmu vnáší diváka rovnou do akce a snaží se vyvolat neklid a strach, což bývá u hororů a thrillerů typické.

Celá atmosféra filmu je na horor nedostatečně ponurá. Z první části by ani člověk neřekl, že se o horor jedná, divák se tak uklidní a na hororové scény není připraven. Vyloženě lekacích scén, neboli „lekaček,“ zde příliš není, ale některé s člověkem dovedou pořádně trhnout. V tom se opět s Flatliners z roku 1990 neshodují – v nich je totiž vše temné a ponuré již od začátku, což dává tušit, že se o horor jedná. Hororové scény zde jsou rozvrstveny po celém filmu, avšak nejsou příliš děsivé. V moderních hororech jsou přeci jen tyto scény trochu propracovanější.

Oba filmy vsadily na herce, jejichž hvězda v době vzniku filmu teprve stoupá. Ve starších Flatliners jsou v hlavních rolích jména jako Kiefer Sutherland, Julia Roberts nebo Kevin Bacon. Herecké výkony hlavních herců v obou filmech jsou kvalitní, skvěle kompenzují spletitost filmu. Člověk místy ztrácí přehled o dění, čemuž nepomáhají ani prostřihy ze stavů klinické smrti.

I přes profilaci horor/thriller/sci-fi obsahují oba snímky nedostatek sci-fi aspektů a není jasné, zda přeludy pronásledující hlavní hrdiny jsou jen halucinace, nebo jde o reálné bytosti. Novější Flatliners jsou vlastně tak trochu pokračováním původního filmu, neboť se nedrží přesně původního příběhu a hlavní hrdina staršího filmu, Kiefer Sutherland, si v nové verzi zahrál vedlejší roli postaršího doktora. 

Klíčová slova: film, smrt, horor, thriller, sci-fi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.