03.05.2016 12:52


Řečkovický Majáles slavil dvacetileté výročí, slzami i trapným tichem

Autor: Markéta Skopalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Taneční a herecká vystoupení studentů přilákala v neděli do areálu bývalého řečkovického pivovaru stovky lidí. Majáles, akce pořádaná studenty řečkovického osmiletého gymnázia, se letos konal již po dvacáté. I když od svého vzniku prošel již řadou proměn, mezi současnými studenty začíná ztrácet popularitu. U rodičů a bývalých studentů však tato tradice stále vzbuzuje zájem. 

Řečkovický Majáles slavil dvacetileté výročí. Foto: Markéta Skopalová


Vojáci, baletky, šachové figurky, na první pohled neslučitelná kombinace. Ne však prvního května v brněnských Řečkovicích. Studenti septim místního gymnázia i letos pořádají dopoledne plné tance a her, studentský Majáles. Hry se letos navíc staly i tématem celé akce. V neděli o půl deváté ráno se pestrý roj masek za policejního doprovodu vydává z gymnázia průvodem přes Řečkovice až k areálu bývalého pivovaru. V něm jsou již usazeny stovky nedočkavých rodičů, bývalých studentů i kamarádů.

„Vítejte na jubilejním dvacátém ročníku řečkovického Majálesu,“ vítá po příchodu průvodu všechny přítomné dvojice moderátorů z řad studentů. Všechny třídy, od primy po sextu, předvedou během dopoledne scénky, které si nacvičily během školního roku. Porota, složená z učitelů gymnázia, a diváci vyberou každý scénku, která se jim nejvíce líbila. Vítězná třída pak získá například pizzu nebo vstup na bowling zdarma. „Letos poprvé vyzkoušíme nový způsob diváckého hlasování. Každý jste u vstupu obdržel fazole, které po skončení scének vhodíte do trubice se jménem třídy, jejíž scénka se vám nejvíce líbila. Naplněnost trubice pak rozhodne o vítězi,“ představují způsob hlasování moderátoři.

První scénku provází drobné technické problémy se zvukem, ale během chvíle se daří organizátorům vše napravit. Primáni v pohádkových kostýmech dokáží rozněžnit nejen své rodiče, ale po třech třídách se už scénky začínají slévat. Oživí je až kvinta A, která vtipně zapojí učitele jako Ivánka nebo Rose z Titanicu. Obecenstvo se prohýbá smíchem. Na chvíli ustal i prodej grilovaného masa a kofoly.

„Tereza, jedině Tereza, je toho pravou příčinou, že tady statečně, hrdě a zbytečně, do větru zpívám píseň mou,“ hraje z reproduktorů a na parketě tančí jeden z učitelů s maketou budovy gymnázia. Neznalí s podivem zvedají obočí. Bývalým studentům se ale hrnou slzy do očí. Tereza se totiž gymnáziu, které leží na ulici Terezy Novákové, říká mezi studenty od nepaměti. Kvintáni si svou scénkou diváky získali.

Za nedlouho ale přichází ledová sprcha. O rok starší studenti si připravili hru na schovávanou. V trapném tichu stojí na pódiu jediný student a počítá do sta. Rozpaky mezi diváky narůstají, když se na velkoplošné obrazovce začnou objevovat polonahé fotky hledaných studentů. Všichni, včetně ostatních studentů i učitelů, se se studem nemohou dočkat, až se všichni hledaní studenti pokloní na pódiu. Program majálesového dopoledne tak končí poněkud rozpačitě. Jasným vítězem se stává kvinta. Většina návštěvníků ale domů odchází s otázkou, zda ještě Majáles splňuje cíl, s jakým jej před dvaceti lety sami studenti zakládali. A to stmelit se s učiteli i spolužáky a pobavit se u toho. 

Klíčová slova: Majáles, Brno, Řečkovice, gymnázium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.