16.04.2015 20:21


Recenze: Zima přichází už pátou sérii, v Králově přístavišti ale zatím nesněží

Autor: Sosnová Jana | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

V neděli odstartovala další řada Hry o trůny. Seriál HBO vychází z knižní ságy George R. R. Martina, jejíž televizní zpracování si získalo fanoušky po celém světě. Režie prvního dílu se zhostil Michael Slovis.

V úvodním díle páté řady Hry o trůny mohou diváci sledovat šest příběhových linií. Přeskakování mezi jednotlivými místy, kde se hlavní zápletky odehrávají, je někdy příliš chaotické. Kromě toho se divák u většiny příběhů dočká pouze letmého nastínění než skutečného děje.

Zdaleka největší prostor tvůrci poskytli Černému hradu, v němž se člen Noční hlídky Jon Snow (Kit Harington) setkává se Stannisem Baratheonem (Stephen Dillane) - jedním z mnoha králů, kteří se během čtvrté série ucházeli o Železný trůn. Naopak pouhých pět minut stopáže je věnováno dějové linii Sansy Stark (Sophie Turner) a lorda Baelishe (Aidan Gillen). Brienne z Tarthu (Gwendoline Christie) a její páže Podrick (Daniel Portman) se v prvním díle objeví pouze na minutu.

Nejvíce dějově nosný je bezpochyby sled událostí právě v Černém hradu. Vyzdvihla bych herecký výkon Ciarana Hindse, který výborně ztvárnil postavu Mance Nájezdníka. Jeho smrt v plamenech se stala velkolepým zakončením. Je škoda, že charismatický Mance nedostal v seriálu více prostoru. Avšak vzhledem k tomu, že je autor seriálu George R. R. Martin na internetu znám jako největší masový vrah fiktivních postav, není Mancovo upálení příliš překvapivé.

Obsahově nejchudší dějovou linii (pokud pomineme příběhy, jimž bylo věnováno nejméně času) mohli diváci sledovat v Králově přístavišti. Zatímco na severu Sedmi království se všichni obávají blížící se zimy, v hlavním městě ještě nespadla jediná sněhová vločka. Ať už doslova nebo metaforicky.

Kladně hodnotím především práci kameramanů. „Pašování“ trpaslíka Tyriona (Peter Dinklage) bylo díky kameře umístěné uvnitř bedny velmi autentické a originální. Divák sledoval svět skrze malý kruhový otvor. Oceňuji také promyšlené střihy, které vytvářely důmyslné spojovací můstky mezi jednotlivými místy, kde se příběhy odehrávají.

Úvodní díl páté série Hry o trůny na mě působil trochu roztříštěným dojmem. Některé dějové linie dostaly tak málo prostoru, že možná nebylo třeba je v prvním díle vůbec načínat. Co se týče dvou příběhů, které si ze stopáže ukrojily největší kus, musím uznat, že na Zdi a v Černém hradu je zima opravdu velmi mrazivá. Členové Noční hlídky nemají o zajímavé události nouzi. Naproti tomu do Králova přístaviště ještě nedorazila ani zima, ani pořádný děj.

Pět důvodů, proč sledovat Hru o trůny, si zájemci můžou přečíst zde.

Klíčová slova: Hra o trůny, recenze, Game of Thrones

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.