22.05.2016 14:59


Recenze: Ženy a panenky

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studentský divadelní soubor Ďas ztvárnil drama od Arnošta Goldflama s názvem Ženy a panenky pod režií Martiny Vrtělové. Hra, kterou uvedl poprvé 16. května v atriu fakulty sociálních studií, nabízí divákům sondu do života žen a jejich údělu na tomto světě plném krutosti, absurdních situací a nepochopení.

Divadelní spolek ĎAS uvedl inscenaci Ženy a panenky. Foto: Michaela ČernáAbsurdní drama Arnošta Goldflama odhaluje vztahy čtyř generací žen jedné rodiny. Každá má svůj příběh, tužby a neuskutečněné sny, které ovlivňují její povahu a chování. Banální životní situace jsou vyhnány do extrémů. Inscenaci, ironicky pohlížející na životní úděl žen, se rozhodl ztvárnit studentský divadelní soubor Ďas.

V průběhu hry se představí pět postav. Nejmladší, Heduška, která si hraje s panenkami a na svět pohlíží nevinným, naivním pohledem sedmiletého dítěte. Její starší sestra s vulgárním slovníkem, bláznivá matka, babička naoko zachraňující situaci a prababička na sklonku života. Rodině chybí muž, láska a úcta k sobě i ostatním.

Kromě žen se na jevišti vyskytují čtyři panenky. Po většinu představení se ani nehnou a nechají sebou manipulovat, co jim taky zbývá, nejsou přece živé. V několika momentech se ale role vymění, oni komentují svůj úděl a ovládají živé bytosti.

„Jak by to bylo krásné, stát se jednou paní vlastního těla a dělat jen to, co se zachce.“

Hra se skládá především z monologů jednotlivých postav, které se prolínají jen zřídka. Příběh je spojen několika prvky, jako je jídlo, nádobí a panenky. Jinak se postavy střetávají jenom ve vyhrocených situacích, například při bitce mezi ženami.

Vztahy se nikam neposouvají a zápletka děje se tu hledá obtížně. Dramatem je především život sám. Náročné inscenace se soubor ujal obstojně. Jednotlivé postavy dokázali udržet napětí po celou dobu hry. Menším problémem byly chvíle, kdy dostali prostor panenky a energie trochu upadala.

Závěrečná děkovačka. Foto: Michaela Černá

Všichni herci prakticky vůbec neslezli z jeviště. Především výkony dcer a jejich matky byli úctyhodné. Menší problém byl u babičky a prababičky, které byli možná až příliš vitální a tak se dalo jen těžko uvěřit, že postavy, které hrají dvacetileté dívky, jsou senioři.

Jednoduchá scéna a absence přestaveb přispěla k udržení tempa hry. Na jevišti se pořád něco dělo a nuda rozhodně nebyla. Rušivým elementem byla občasná pantomima a manipulace s panenkami ve chvíli, kdy hovořila jiná postava a divák tak nevěděl, čemu má věnovat pozornost.

I přes drobné nedostatky se soubor za ztvárnění inscenace rozhodně nemusí stydět. Hru budou hrát ještě jednou, 23. května od půl osmé v aule filozofické fakulty.

Klíčová slova: recenze, ĎAS, Ženy a panenky, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.