01.10.2017 17:32


Recenze: Slušně rozjetý Americký zabiják pokulhává zejména v závěru filmu, chybí mu výraznější gradace

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hrozba teroristických útoků je v posledních několika letech stále aktuálnější, což se odráží i na filmovém průmyslu. Akčních filmů s motivem boje proti terorismu přibývá. Snímek Americký zabiják sleduje příběh Mitche Rappa, který, hnán touhou pomstít svou zavražděnou snoubenku, vstoupí do služeb speciální antiteroristické jednotky CIA.

Autor: Nikola Pavlasová

Akční thriller Americký zabiják diváka v prvních desítkách minut natěší na dynamickou podívanou plnou akčních scén, které nechybí promyšlená zápletka. Hned úvodní scéna, která divákovi poskytne kontext a motivace hlavní postavy, patří mezi nejlepší momenty. Co se povedlo v první polovině filmu, jej ale mírně potápí na konci. V závěrečných třiceti minutách je znát výrazný nedostatek gradace.

Mitch Rapp (Dylan O’Brien) a jeho přítelkyně Katrina tráví idylickou dovolenou ve Španělsku. Pouhých pár minut poté, co se zasnoubí, pláž se ocitne pod palbou teroristů. Katrina na místě umírá. Smrt snoubenky v Mitchovi vzbudí touhu po pomstě, která jej pohání po celý zbytek filmu.

Zprvu se snaží na vlastní pěst infiltrovat do teroristické skupiny, která měla útok na pláži na svědomí. Když je mu upřena možnost zabít muže, který Katrinu zastřelil, přijme nabídku vstoupit do speciálních antiteroristických jednotek CIA. Ředitelka Irene Kennedyová (Sanaa Lathanová) v Mitche věří natolik, že je schopna přehlédnout jeho impulzivní povahu a posílá ho na speciální výcvik k válečnému veteránovi Stanu Hurleymu (Michael Keaton) a následně i přímo do akce.

Ačkoli se O’Brien osvědčil v akčních momentech i v jednoduchých scénách postavených na dialogu a přesvědčil, že je schopen nést většinu filmu na svých bedrech, jsou to právě jeho scény s Michaelem Keatonem, které si divák nejvíce pamatuje.

Přesvědčivý byl i Taylor Kitsch v roli záporáka Ducha (Ghost). Ačkoli se na plátně objevoval průběžně po celých 112 minut, jeho motivace pro spolupráci s teroristy a stavbu bomby byly spíše naznačené, stejně jako jeho minulost s Hurleym, a divák měl pocit, že nemá dostatek informací na to, aby si o Duchovi mohl udělat dostatečný obrázek.

Americký zabiják byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy Vince Flynna. Je možné, že se v budoucnu dočkáme dalších částí. Tvůrci si nechali dveře otevřené. Poslední scéna lehce nastínila, kam by další díl mohl směřovat.

Filmu prospěla sázka na neokoukané, ale talentované tváře a hodně těžil i z povedené hudby, která akční sekvence dobře doplňovala. Co naopak film režiséra Michaela Cuesty shazuje, kromě antiklimatického finále, jsou nudnější pasáže v prostřední části a lehké sklouzávání k akčnímu klišé v závěru.

Klíčová slova: film, recenze, Americký zabiják, akční film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.