02.05.2015 14:09


Recenze: Petrov nabízí výhled na Brno i procházku staletími

Autor: Křenková Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kromě hradu Špilberk mohou turisté navštívit i druhý z brněnských kopců. Katedrála svatých Petra a Pavla pravidelně otevírá svou klenotnici a zdejší Diecézní muzeum Petrov nabízí unikátní expozici. Staletí stará díla umělců poskládaná tak, aby zachytila jednotlivé části Ježíšova života. A kdo chce zažít výhled na Brno srovnatelný snad jen s turistům nepřístupnou nejvyšší budovou Česka AZ Tower, může se vyšplhat do petrovských věží.

Katedrálu Češi den co den vídají na desetikorunové minci. V Brně lze stavbu v panoramatu města přehlédnout jen stěží. Přesto výlet na pahorek, kde lidé vršili náboženské stavby už od 11. století, rutinou rozhodně není. Návštěva kvalitně udržované katedrály je na rozdíl od pražského sv. Víta zadarmo. A tím zážitky na Petrově nekončí.

Výhled z Petrova. Nejbližší budova je Diecézní muzeum Petrov. Foto: Karolína Křenková

Dospělí za čtyřicet korun a studenti za třicet se mohou vyšplhat do dvojice propojených petrovských věží a prohlédnout si přitom klenotnici. Výlet po schodech v ní doplňují efektně nasvícené bohoslužebné textilie, monstrance či kalichy. Samotné schodiště do věží vysokých čtyřiaosmdesát metrů by ovšem mohlo být osvětleno lépe. Na téměř sto třiceti schodech mohou zejména ti, kdo si nejsou ve výškách příliš jistí, mírně tápat.

Jen pár metrů od samotné stavby katedrály je Diecézní muzeum Petrov. V podzemí ukrývá unikátní expozici sakrálního umění, které za staletí vznikalo nejen v Brně, ale v řadě míst Moravy. Navzdory zvyklostem ovšem jednotlivá díla nejsou v sedmi síních seřazena podle období svého vzniku. Výstava se jmenuje Vita Christi a právě exponáty věnované jednotlivým částem Ježíšova života – Narození Páně, Od zvěstování ke křtu, Hlásání Božího království, Od poslední večeře k Olivové hoře, Pašije, Zmrtvýchvstání Páně, Seslání Ducha Svatého – turisté v muzeu najdou. Ať už jde o obrazy či plastiky z kostelů a far. Jedním z nejvzácnějších exponátů jsou Světice nalezené ve dvojici přímo na fasádě katedrály. Až následný průzkum odborníků odhalil, že pocházejí z poloviny 14. století. Celá expozice výborně poslouží komukoliv, kdo by se chtěl dozvědět více o staletém křesťanském umění. Cena za zážitek? Plné vstupné za šedesát korun, studenti a důchodci za čtyřicet korun.

Staletí staré exponáty v Diecézním muzeu Petrov. Foto: Karolína Křenková

Vyzdvihnout je přitom nutné výkon průvodce, který vše popisuje zasvěceně. I v katolicismu nepříliš informovaní si odnesou zajímavý zážitek plný souvislostí a detailů osvětlujících křesťanské umění.

S průvodcem je možné vyrazit i do přilehlé katedrály. Současná silueta stavby vznikla až na počátku 20. století. Přestavěna byla podle návrhu vídeňského architekta Augusta Kirsteina. Součástí novogotické přestavby bylo v letech 1904 až 1905 i zbudování dnes typické dvojice vysokých věží. Muzeum na objednání nabízí i komentované prohlídky jiných brněnských kostelů. S uzpůsobeným výkladem si je mohou prohlednout také objednaní anglicky a německy mluvící návštěvníci.

Shrnuto a podtrženo – na Petrově lze prožít velmi příjemný půlden. To vše jen za několik desítek korun vstupného. Zážitek je možné zakončit třeba v blízké kavárně Dvorek pod Petrovem dortíkem či čerstvou bagetkou.

Více informací najdete zde.

Klíčová slova: recenze, Petrov, Diecézní muzeum, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.