15.04.2015 16:17


Recenze: Labyrint pod Zelným trhem umožní sestoupit do historie Brna

Autor: Křenková Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Labyrint pod Zelným trhem je po špilberských katakombách a kostnici dalším podzemním zážitkem, který může turista v Brně zažít. Pod náměstím, kde se tradičně konají trhy, se lidé mohou zanořit i s průvodcem zhruba na hodinu. Zájemce čeká podzemní galerie, alchymistova dílna i mučírna. Při víkendovém startu sezony sklepy navštívily desítky dospělých i dětí.

Labyrint pod Zelným trhem. Foto: Karolína KřenkováZelný trh je jedním z nejstarších brněnských náměstí. Už od středověku pod ním hloubili své sklepy kupci, kteří v komůrkách skladovali zboží. V roce 2009 díky iniciativě experta na brněnské podzemí Aleše Svobody původně oddělené prostory propojily chodby.

Návštěvníci do podzemí mohou sestoupit z jednoho z domů na okraji náměstí. Vstupné zahrnující služby zkušené kostýmované průvodkyně stojí sto šedesát korun. Studenti, důchodci a děti mají lístek za polovinu.

Do sklepení se vstupuje úvodní místností, kde je pro návštěvníky připravená vkusná "čekárna" s dřevěným posezením a prvními panely představující podzemí. Turistické informační centrum, které památku provozuje, nezapomíná ani na prezentování svých dalších památek - brněnské kostnice a Mincmistrovského sklepa.

Prohlídka trvá zhruba hodinu a tvůrci zdejší expozice se dobře "vylhali" z toho, že sklepy před staletími nesloužily jako cely, mučírny či cokoliv pro moderního turistu podobně vzrušujícího. V minulosti to sice byly především sklady potravin, ale nyní je zaplnily například v úvodní galerii práce umělců. Expozice "odbočí" například i do alchymistické laboratoře či k právu útrpnému.

Alchymistická dílna. Foto: Karolína KřenkováKaždé odběhnutí od archeology ověřené historie sklepů je ale logicky zdůvodněno a návštěvník tak nemá pocit, že sestoupil do nějakého vyumělkovaného disneylandu. O práci alchymistů se tak lidé dozvědí v někdejším sklepě jednoho z nich a klec bláznů se do podzemí přesunula přímo ze Zelného trhu, kde se do ní dříve zavírali posedlí ďáblem či opilci.

Důraz je přitom kladem i na dnes tolik vyzdvihovanou interaktivitu. Průvodkyně tak návštěvníky ochotně vybízí například k tomu, aby si sami otestovali, jaké bylo pro provinilce přivázání k pranýři, který kdysi také stál na Zelném trhu. V brněnském podzemí si mimo jiné lidé mohou vyzkoušet křesadlem rozdělat oheň a zažehnout tak svítidlo, kterým si kupci ve skladech svítili.

V součtu je labyrint ideálním místem, kde se turista může zchladit v blížícím se létě, kdy by už mělo být opravené i náměstí nad sklepením. Navrch dostane návštěvník nejenom přesné informace o historii brněnského podzemí, ale i pár atraktivních odboček do života obyvatel dávného Brna. Klaustrofobici by se ovšem procházce až osm metrů pod úrovní "Zelňáku" měli vyhnout. Bát se naopak není třeba přílišné fyzické náročnosti. Po trase je sice rozmístěných přes dvě stovky schodů, návštěvníci je ale mohou zdolávat pozvolna.

Více informací na ticbrno.cz.

Klíčová slova: recenze, Labyrint, Zelný trh, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.