30.04.2018 07:55


Recenze: Kdo chce abstinovat, ať si pustí film Metanol

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Metanol je dvojdílný film České televize, který odvysílal program ČT1 poslední dvě neděle v dubnu v hlavním vysílacím čase. Děj filmu popisuje detaily a osudy lidí v metanolové kauze v České republice. Pokud chcete nějakou dobu abstinovat, pustit si film režisérky Terezy Kopáčové je skvělá volba. Dobrou otázkou však je, zda jsou postavy vyobrazovány opravdu realisticky.

Autor: Česká televize

Byl přelom srpna a září roku 2012 a jeden muž na Moravě dostal geniálně hloupý nápad, který později zabil padesát lidí. Dva hlavní pachatelé, kteří míchali směs metanolu a etanolu v poměru jedna ku jedné, byli odsouzeni na doživotí. První oběti si metanol vyžádal 6. září v Havířově na Šumbarku, kde zemřel starší manželský pár.

Film je dobrým připomenutím nedávných událostí, které se v mnoha případech berou na lehkou váhu. Už při krizi se na sociálních sítích objevovala řada vtipů a připomínek, které celou situaci značně zlehčovaly. Je dobrým varováním, odrazující lidi od pití pančovaného alkoholu. Možná dokonce od pití jakéhokoliv alkoholu.

V první části filmu autorka vyobrazujuje počátek krize, zaměřený na lidské příběhy. Je hodně emotivní a frustrující. Divák doufá, že se distribuce nějakým způsobem zastaví, ale uvědomuje si, že tomu tak nebude. První díl považuji celkově za poutavější a příběhově zajímavější část filmu. V porovnání s prvním je druhá část zaměřena velice kriminalisticky. Divák se může poměrně snadno ztratit v postavách provinilých z distribuce metanolu.

Je těžké posoudit, zda jsou postavy vyobrazeny realisticky. Nicméně, jejich ztvárnění může diváka donutit s některými z nich sympatizovat a soucítit. Herci své role sehráli znamenitě. Lukáš Vaculík svou postavou vzbuzuje pocit, že je chudák, který se k celé aféře jen náhodou nachomýtl. Divákovi ho je vlastně líto,  zmešká svatbu svého syna a narození vnoučete.

Lidé byli ochotni distribuovat alkohol do Tesca, i když věděli, že jejich lahve zabíjejí. To člověka nutí ztrácet víru v dobrotu lidí. Film Kopáčové je emotivní, poutavý, frustrující, depresivní a takový, že se nebudete moci odpoutat od televize i přesto, že víte, jak film dopadne.

Klíčová slova: Metanol, recenze, Česká televize, otrava, Morava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Martin Svoboda | 30. 04. 2018, 17:29
Dobrý den až si přečtete pořádně spís tak něco komentujte nebo natočte