06.05.2020 22:08


Recenze: Kde jsem doma, aneb jak daleko je člověk schopný zajít, aby získal zpět své životní štěstí

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Netflix se letos na jaře pustil do spolupráce s režisérskou dvojicí sourozenců Pastorových, Davidem a Alexem. Hogar (Kde jsem doma) je thriller, který vás bude napínat od začátku až do konce.

Netflix: thriller Hogar

Praha – ⁠Javier Muñoz je muž ve středním věku. Nedaří se mu sehnat dobrou práci, a kvůli nedostatku finančních prostředků, je donucen se odstěhovat ze svého luxusního bytu na předměstí Barcelony. Místo něj a jeho rodiny se do rezidence nastěhují noví nájemníci. Javier je také zklamaný ze svého syna Daniho. Není pro něj dost ambiciózní a má deprese ze svého vzhledu. Stejně tak si přestává rozumět se svou ženou. Javierovi se natolik stýská po jeho starém způsobu života, že se k němu rozhodne vrátit za každou cenu. I kdyby to někoho mělo stát život.

Hogar je film, který od prvních chvil působí na diváka napínavým a temným dojmem. Javier se chce zcela jistě vrátit zpět do dob, kdy byl úspěšným marketingovým poradcem, kdy ho milovala jeho žena, a mohl si dovolit žít v luxusu. Všechno pak začíná výhledem z okna.

Javier totiž vidí z oken svého malého bytu do svého bývalého domu. Možná je na vině žárlivost nebo touha. Tak moc chce být tím, kým býval, až se tím stane naprosto posedlý. Z muže, kterého je vám na začátku filmu líto, protože nemůže sehnat práci, se stane zrůda. Šílený psychopat, který se kvůli chtíči nezdráhá zabíjet.

Režiséři David a Álex Pastorovi dokázali do filmu vložit myšlenku, toho jak moc je pro člověka zničující vlastní neúspěch. Javier začne sledovat nové nájemníky, poodkrývá tajemství jejich soukromí. Fascinuje ho to natolik, že se nakonec rozhodne s nimi osobně seznámit. I když už o nich dávno ví všechno.

Španělští tvůrci jsou známí tím, že výborně zobrazují podivné lidské choutky a úchylky. Psychologický thriller Hogar není výjimkou. Javier je vyobrazován jako bezcitný, chladný záporák, který si jde za svým i přes mrtvoly. I přesto by se dalo scénáristům vytknout, že mu všechno zcela lehce prochází. Rčení „na každou svini se vaří voda“ v tomto případě neplatí.

Hlavní role Javiera Muñoze (Javier Gutiérréz) poněkud zastiňuje ostatní filmové postavy. Postava stalkera je natolik zajímavá, že další herce přestanete vnímat. Ostatně, i další filmy s Javierem Gutiérrézem jako El Autor nebo horor Marshland stojí za zhlédnutí. Ve filmu si zahrál i oblíbený Mario Casas, který ztvárnil nového nájemníka v Javierově bývalé rezidenci.

Dějová linka má pomalé tempo, ale film vás stále udržuje v napětí a v očekávání, co se stane. Hogar je často přirovnáván k oscarovému Parazitu.

Klíčová slova: recenze, Netflifx, španělský thriller, stalking

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.