18.05.2015 19:48


Recenze: Jaroměřický zámek patří zaslouženě mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny

Autor: Šibor David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mezi nejnaštěvovanější památky v kraji Vysočina patří barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Jaroměřice nad Rokytnou byly ve své nejslavnější době centrem kulturního života. Město leží asi sedmdesát kilometrů od Brna v jižní části Českomoravské vrchoviny a cesta z jihomoravské metropole sem trvá přibližně hodinu. 

Do Jaroměřic se dá z Brna přicestovat několika způsoby. V době, kdy je téměř každá cesta z Brna na Vysočinu na nějakém úseku opravovaná, se jeví jako nejkratší cesta přes Znojmo. Už před samotným příjezdem do města je z dálky vidět barokní zámek, který se nachází v centru. První příjemné zjištění čeká na návštěvníky ihned po příjezdu. Parkoviště před zámkem je v neděli zdarma, navíc stačí přejít pouze silnici a už lidé stojí na zámeckém nádvoří.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou (foto: David Šibor)

Kolem zámku se rozkládá desetihektarová zahrada ve francouzském stylu, kam mají lidé vstup zdarma. Nádhernou zahradou protéká říčka Rokytná, která prostranství rozděluje na dvě poloviny. Procházkou se dá zkrátit čas při čekání na prohlídku, která se koná každou hodinu. Návštěvníci si mohou vybrat ze čtyř zámeckých okruhů. Já jsem si pro tuto recenzi vybral třičtvtěhodinový okruh po hraběcích apartmánech, který na zámku označují jako hlavní. Pomalovaný strop v sále předků (foto: David Šibor)

Prohlídka začíná v sále předků s nádhernými freskami na stropě od italských malířů. Po stěnách jsou velké obrazy členů rodu Questenberků, kteří přebudovali renesanční zámek na současný barokní skvost. Druhou  zastávkou je hudební salonek, kde průvodce mimo jiné upozorňuje na zajímavý klavír, který má opačné barvy kláves, než jsme dnes zvyklí. 

Mezi jednotlivými salonky procházíme chodbami, které nejsou ideálně osvětlené. Na stěnách visí obrazy, jejichž kvalita bohužel není ideální, ale v nejbližší době je čeká restaurování. Naopak salonky, ať už se jedná o salonek hraběnky, hraběte, hudební, odpočívací nebo toaletní, mají krásně malované zdi. Nachází se v nich barokní nábytek, obrazy, kuchyňské vybavení a různé keramické doplňky. Některé z těchto předmětů jsou původní, některé jsou repliky. Na první pohled nejde rozeznat, co je originální a co je v místnostech nové. Repliky původních věcí jsou na zámku z toho důvodu, aby byla zachována původní podoba pokojů. 

Poslední dvě místnosti z asi patnácti jsou opravdovým skvostem. Taneční sál a sala terrena neboli zahradní sál, kde jsou jako v celém zámku nádherné fresky na stropě a bočních zdech, vypadají jako v pohádce. Zahradní sál je místo, kde se v současnosti konají svatby. S touto místností sousedí římské lázně, kde panovník a šlechta ve středověku relaxovali. 

Necelá hodina prohlídky stojí rozhodně za návštěvu jedné nejnavštěvovanějších památek kraje Vysočina.

Klíčová slova: zámek, Jaroměřice nad Rokytnou, recenze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.