14.10.2018 21:36


Recenze: Jack staví dům, který není k žití

Autor: Jakub Krahulec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jak ukázat zabití bez emocí? Nedat mu žádný jasný smysl. Sériový vrah Jack obhajuje svoje konání jako konceptuální umění; Lars von Trier se tím umění možná vysmívá, možná ne.

Představte si svět, ve kterém existuje jen vrah Jack, jeho červená dodávka, jeho oběti a mnoho rozličných způsobů zabíjení. Takový je námět nového filmu Larse von Triera s názvem Jack staví dům.

Podobně jako v režisérově předcházejícím filmu Nymfomanka (2013) vypráví hlavní postava svůj příběh někomu dalšímu, zde neviditelnému Vergilovi. Hlavním motivem tak není takřka nekonečná série zabíjení na nejcyničtější způsoby, ale právě diskuse mezi obsedantně-kompulzivním Jackem a efemerním hlasem Vergila o Jackově motivaci, originalitě a samotných principech vyprávění.

Bořitel norem von Trier, známý například kontroverzním Antikristem (2009), se tak snaží posunout vyprávění na další úroveň. Forma spojuje příběhy o zabíjení s takřka dokumentárními sekvencemi, kde postava Jacka vyjevuje racionální pointy o rituálech lovu nebo vývoji architektury. Snímek vyžaduje značnou kulturní znalost, nepřipraveného diváka zahltí temnou vizí, z níž vyčnívá jen chladný humor vyplývající z Jackovy obsendantně-kompulzivní poruchy.

Zdá se být užitečné číst postavu Jacka jako samotného režiséra, který své oběti škrtí, mučí, manipuluje s nimi. Brání mi v tom jedině posluchač Vergil, který se vzpírá a interpretuje po svém, a nejhlubší zákonitosti vyprávění, které od začátku neodvratně směřuje ke svému konci. Ostatně pět aktů má i antická tragédie.

Chce se říct, že je to nelidský film, ale ne proto, že dehumanizuje svoje postavy. Není to film téměř pro nikoho, protože nenechává prostor k interpretaci, interpretuje sám sebe. Kdo se chce zabývat druhou, vyšší rovinou vyprávění, musí zkousnout obsáhlé filozofické myšlenky i nepříjemnou tělesnost. Tím je Jack staví dům filmem sklonku života.

Klíčová slova: Jack staví dům, film, von Trier

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.