29.11.2016 00:46


Recenze filmu Snowden: Moderní Orwell chce lidem otevřít oči

Autor: Jan Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Životopisný snímek popisuje příběh Edwarda Snowdena, který několik let působil v amerických tajných službách. Umně vysvětluje problematiku sledování lidí skrze moderní technologie a nechává nahlédnout do rozpolcené duše Snowdena. Svou práci považuje za zločin proti lidskosti, ale co když jej ke všemu opravňuje stát?

Autor: Open Road Films

Film si dal za cíl popsat složitý život Edwarda Snowdena, který v roce 2013 zapříčil velký únik informací z americké národní bezpečnostní organizace. Poté byl obžalován za krádež vládních dokumentů. Následně zmizel v Rusku, kde dodnes hledá azyl.

Tohoto tématu se zhostil režisér Oliver Stone, který má již mnoho zkušeností s životopisnými i lehce kontroverzními snímky. Režíroval mimo jiné filmy Nixon, JFK, Evitu nebo nekonvenční Takové normální zabijáky. Do hlavní role dosadil Josepha Gordon-Levitta, nejen kvůli až překvapivé podobě s Edwardem Snowdenem, ale i pro jeho herecké kvality.

Levitt dostal poměrně nevděčnou roli introvertního genia. I tak se se svou postavou sžil a zahrál ji bez výhrad. Jeho přítelkyni hrála méně známá Shailene Woodley a s Levittem tvořili kompaktní pár. Malou roli dostal i Nicolas Cage, ale spíše působil rušivě, protože od hollywoodské hvězdy diváci očekávají zajímavou postavu. Cage hrál pouze" chytrého člověka, který byl uklizen" na pohodlnou pozici.

Gordon Levitt v hlavní roli filmu Snowden

Snímek začíná v roce 2006, kdy Snowden přichází do CIA a popisuje, jak se podílel na sledování lidí. Přitom velmi jednoduše a srozumitelně vysvětluje systémy americké vlády, jejichž prostřednictvím sleduje lidi po celém světě. Zároveň ukazuje Snowdenovu povahu, která se nemůže vyrovnat s tím, že vláda lidi sleduje, ale tvrdí opak a nikdo o tom neví.

Film si po grafické stránce na nic nehraje, neobjevily se žádné výrazné grafické efekty. Naopak se tvůrci snažili složitou problematiku zachytit jednoduchým pohledem. Divák v podstatě celou dobu stojí vedle Snowdena a prožívá jeho život s ním.

Velmi dobrého provedení se dočkaly i dialogy. Kromě toho, že diváka vtrhly do děje, byly zcela uvěřitelné a vždy směřovaly k pointě. Technické promluvy střídaly drobné hádky hlavní postavy s přítelkyní, takže děj měl stále spád. I přestože se jedná o životopisný snímek, příběh nepostrádá akci a nechává vyniknout hlavní myšlenku sledování lidí. Ten se projevuje na zcela obyčejných věcech jako pořizování fotografií.

Delší pasáže, kdy Snowden pracuje na vytváření programů na sledování lidí, střídají kratší úryvky z jeho běžného života. Ty však mají přímý vliv na to, jak hlavní postava střídá zaměstnání. Vzhledem k osobní povaze těchto pasáží může divákovi vrtat hlavou, jestli si je scénáristi jednoduše nevymysleli, aby pomohli hlavní dějové linii.

V divácích, kteří se zajímají třeba o sledování uživatelů internetu, film může zanechat velmi silný dojem. Ale i komu je problém sledování cizí, z kina odchází s plnou hlavou obav ohledně svého soukromí. Když se k tomu připočítají ještě dobré herecké výkony, kvalitní dialogy a zcela jednoduchá, ale výstižná kamera, film Snowden je velmi dobrým tipem na večer v kině.

Klíčová slova: recenze, Snowden, film, životopisný

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.