06.05.2020 22:05


Recenze: Dokument The Last Dance ukazuje basketbal v plné kráse

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jeden z největších sportovních příběhů 20. století má od letošního roku dokumentární zpracování. Americké sportovní televizi ESPN se ve spolupráci s Netflixem povedlo poskládat všechny díly skládačky, z které vznikl unikátní desetidílný dokumentární seriál. 

Autor: ESPN

Plakát k dokumentu The Last Dance

Praha Píše se rok 1997. Hráči basketbalového týmu Chicago Bulls za sebou mají neuvěřitelných sedm let, ve kterých se jim povedlo stát se pětinásobnými mistry NBA. Snad každý hráč na soupisce by se dal považovat za absolutní špičku nejlepší basketbalové ligy. Trenéru Philu Jacksonovi se podařilo z týmu velkých hvězd udělat dobře fungující celek. Přesto ale v Chicagu místo radosti rychle začaly panovat obavy o budoucnost úspěšné generace.

Na povrch totiž vyplouvají potvrzené informace, že se vedení rozhodlo vybudovat zcela nový tým, ve kterém pro mnoho klíčových aktérů bezprecedentního úspěchu nebude místo. Hlavní trenér týmu Phil Jackson proto nastávající a pro něj i pro mnoho dalších poslední sezónu nazve „The Last Dance“, tedy poslední tanec. A právě sezóna 1997/98 v dokumentu funguje jako jakási „současnost“, z které tvůrci putují do předešlých úspěšných let. 

Diváci tak sledují tři paralelně jdoucí příběhy. Jedním je právě poslední tanec, tedy sezóna 1997/98, z které navíc filmový štáb získal exkluzivní záběry, jelikož mohl natáčet téměř vše, co se dělo mimo hřiště. 

Výjimečná atmosféra, která tým v sezóně 1997/98 provázela, je tak téměř hmatatelná. Divák se může podívat, jak se v průběhu sezóny obránce Dennis Rodman se souhlasem trenéra rozhodl na dva dny zmizet do Las Vegas na jeden dlouhý večírek, aby ho pak Michael Jordan budil na trénink nebo jak si hráči utahují z manažera klubu Jerryho Krause, který stál za myšlenkou vybudovat nový tým.

Druhým příběhem je vše před tím. S každým dílem se posouvá jak „současná“ sezóna, tak putování Chicaga poslední dekádou minulého století, na kterém lze dovodit, jaký význam pro hráče i fanoušky poslední sezóna pohromadě měla. 

Nakonec dokument popisuje, jak do týmu, v kterém byl z konečné sestavy prakticky jen největší hvězda Michael Jordan, postupně přicházejí další důležití aktéři. U každého z nich dokumentaristé popisují jejich cestu do Chicaga, stejně tak jako jejich následný význam pro tým.

Právě třetí dějová linka tak naznačuje, že strůjcem úspěchu nemohl být pouze Jordan. Přestože dokument ukazuje jeho vůli vyhrát každý zápas, který si umanul, ukazuje také, že bez tak dobře konsolidovaného týmu okolo sebe by se nikdy nemusel stát mistrem NBA. Tvůrci tak nezapomínají ani na Scottieho Pippena, který byl s Jordanem nezastavitelný, Chorvata Tonyho Kukoće, kontroverzního obránce Dennise Rodmana, ani na trenéra Bulls Phila Jacksona. 

Všechny tři příběhové linky dohromady tvoří ucelený obrázek o tom, co Chicago Bulls znamenalo pro sportovní svět. Jak se z týmu, na který prakticky nikdo nechodil, stala světová značka a na jejich zápasy se stály nekonečné fronty. To vše je doplněno o soudobé výpovědi všech aktérů, tehdejších novinářů, ale také slavných osobností jako Barack Obama nebo Justin Timberlake. 

Dokument The Last Dance je nejenom povedeným mapováním úspěšné éry týmu Chicago Bulls. Znovu vrací diváky ke skvělým kombinacím, smečům a košům, které v posledních vteřinách rozhodlovaly o zápase, ale zároveň ukazuje, jak to vypadá, když je basketbal víc než práce. 

Pro ty, kteří se někdy snažili proniknout do světa basketbalu, může být Poslední tanec nezapomenutelnou pozvánkou.

Klíčová slova: Chicago Bulls, ESPN, Netflix, Dokument, Basketbal

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.