27.10.2017 21:28


Recenze: Děsnej Pátek není zas tak děsnej muzikál

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Městské divadlo v Brně uvedlo koncem října na muzikálovou scénu představení Děsnej pátek. Jedná se o adaptaci k románu Freaky friday, který napsala Mary Rodgersová před více než čtyřiceti lety. Příběh v němž si matka vymění tělo se svou dcerou je však stále poutavým tématem. V představení se diváci mohou těšit na stálice městského divadla Kateřinu Marii Fialovou, Alenu Antalovou, Ivanu Vaňkovou, nebo také Viktórii Matšovovou. 

Muzikálové představení Děsnej pátek divákovi ukazuje, co by se stalo, kdyby si věčně upjatá matka Katherine Blakeová a její pubertální dcera Ellie Blakeová na jeden den prohodily těla. Tento den však bohužel nastává čtyřiadvacet hodin před svatbou Katherine. Vycházet s pubertální dcerou pro puntičkářskou matku není vždy jednoduché a jejich vzájemné neshody vedou k nekonečným hádkám. Po záměně se však ale obě musí více vcítit do kůže té druhé a začít se na svět dívat jiným pohledem. Katherine tak musí za dceru do školy, zatímco Ellie čeká náročný den plný svatebních příprav a stresu.  

Herecké výkony Kateřiny Fialové (Ellie) a Ivany Vaňkové (Katherine) byly ohromující. Doslova během vteřiny musely změnit způsob chůze, držení těla a styl mluvení, což se jim dařilo na výbornou. Nemluvě o tom, že obě protagonistky se v průběhu představení z pódia téměř nehnou. 

Inteligentní humor a exceletní vystoupění herců považuji za největší plusy muzikálu. Především rychlé změny kostýmů u vedlejších postav byly fascinující. Městské divadlo má také výhodu moderní scény a tudíž i proměny kulis se odehrávaly téměř bez povšimnutí diváka.

Melodie naopak zaostávaly, nebyly nijak chytlavé a některé se v průběhu muzikálu opakovaly. Po skončení představení jsem neměla potřebu si je pobrukovat a dokonce si na ně nyní už ani nevzpomenu. Ocěnila bych propracovanější texty písní, které by si účinkující herci a muzikanti rozhodne zasloužili.

Režisér Petr Gazdík dal v představení prostor i svým dvěma synům Josefovi a Adamovi, oba obsadil do role mladšího bratra Ellie, Fletchera. Gazdík sám si v představení společně s Lukášem Vlčkem zahraje snoubence Katherin, Mika. 

Film se stejnou dějovou zápletkou je z roku 2003. Většina českých fanoušků ho zná pod názvem Mezi námi děvčaty a v hlavních rolích se  zde objevuje mladá Lindsey Lohan a její matku hraje Jamie Lee Curtis. Mezi námi děvčaty není první filmová adaptace knihy. První film s názvem Freaky friday se na amerických plátnech objevil již v roce 1976 a další verze pak v roce 1995. K mému vlastnímu překvapení bylo muzikálové provedení dost jiné od toho filmového. Film se od divadla lišil především v povolání hlavní aktérky Katherine a důvodu její hektičnosti ohledně plánování svatby. Také Ellie byla ve filmu trochu krotší a empatičtější. Dalším výrazným rozdílem byl také způsob proměny obou protagonistek nebo důvod, proč se Ellie nemůže zúčastnit nácviku svatební večeře. 

Představení bych tedy zhodnotila jako zábavné, ale hlubší dojem ve mně nezanechalo. Děj byl velice poutavý a v průběhu přestávky jsem se již těšila na druhou část. Ta byla o něco méně vtipná než ta předchozí. Zájemcům bych představení doporučila, není to ale nic, co by stálo, za to vidět dvakrát. 

Klíčová slova: Děsnej pátek, muzikál, městské divadlo, recenze

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Andrea | 31. 10. 2017, 18:36
Za mě rozhodně stojí muzikál vidět dvakrát, klidně ve stejném obsazení (také jsem měla duo Vaňková - Fialová). Po delší době představení, které mě naprosto vtáhlo do děje a hltala jsem každou minutu :-)