14.05.2019 20:39


Recenze: Čtveřice mladých filmařů odkrývá Problémy prvního světa. Osobitě a s pokorou

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Celkem čtyři filmy, tři české a jeden izrealský, tvoří sedmdesátiminutové pásmo s výmluvným názvem Problémy prvního světa. Jsou to krátké, na sobě nezávislé snímky, které spojuje jejich téma. Jak se dá z názvu odvodit, jsou jím starosti lidí žijících v bezpečí a blahobytu moderní doby. Nechybí nadsázka a humor, ale ani prostor pro zamyšlení.

Ilustrační snímek. (autor: Vojtěch Kousal)

Pásmo odstartoval snímek od Anny Kopecké Někdy je to jenom řeka. Režisérka nám nabídne pohled na jeden den v životě dvou přátel. Jeden užívající volného dne, druhý zaměstnaný starostmi o svou matku. Tempo tohoto komorního mikropříběhu je až meditativní. Máme tak možnost poodkrýt psychologii mužů v produktivním věku, poznamenaných každodenní rutinou a ženským pohlavím.

Dalším v pořadí byl bakalářský film studenta FAMU Jana Hechta Člověk Kilimandžáro. Odejít za lepším, či zůstat? Tuto otázku řeší primářka z oblastní nemocnice v podání Lenky Vlasákové, která zvažuje odchod do Německa. Doma má manžela-lékaře a syna končícího střední školu. Události jednoho odpoledne ji přimějí znovu promyslet, zda práce v zahraničí bude tím nejlepším řešením.

Trojici českých snímků uzavřel nadsázkou prosáklý snímek Konzultace poslední den zkouškového období od Jakuba Felcmana. Hodně o zápletce filmu napovídá už samotný název. Nezodpovědný student vysoké školy přijde na poslední chvíli do kabinetu svého profesora usmlouvat termín odevzdání seminární práce. Prekérní situace, do které se při studiu dostal nejeden student, je korunovaná rozpačitým závěrem.

Jako čtvrtý se představil film izraelského režiséra Elada Keidana Jeden a půl přání. Dva rybáři si našli místa na chytání jen kousek od sebe, což se brzy ukázalo jako ne zrovna dobrý nápad. Rozpor, kterou v průběhu rybaření mezi sebou mají, je jednoduchým, ale poutavým námětem tohoto blízkovýchodního snímku.

Všechny čtyři příběhy by se svými náměty mohly jevit jako malicherné. Jenže díky své úsporné stopáži jdou přímo k věci, nevnucují nadbytečnou omáčku a u vnímavého diváka dokážou vzbudit řadu otázek a pobídnout fantazii, aby pracovala. Znát širší kontext není třeba.

Dohromady tu tedy máme sérii čtyř krátkých filmů od mladých tvůrců, které nemají ambici přepsat učebnice filmové kinematografie. Spíše se jedná o sympaticky osobitá a skromná dílka, která můžou leckomu zpříjemnit jeden z jeho malicherných večerů.

Klíčová slova: recenze, film, příběhy prvního světa, famu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.