18.03.2015 08:51


Recenze: Brněnská kostnice je mrazivý zážitek na chvíli, za který se draze platí

Autor: Křenková Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pod dlažbou svatojakubského kostela je turistům celoročně otevřena kostnice. Počtem ostatků je druhou největší v Evropě. Kvalitně zrekonstruovaná památka má tajemnou atmosféru i historickou hodnotu. Za 140 korun ale turisty čeká jen zhruba půlhodinová prohlídka. Jako součást delšího brněnského programu je to drahota.

Když odborníci v roce 2001 sondami odhalili kamenné komory pod Jakubským náměstím, komory byly napěchované lidskými ostatky až po klenby. Nyní se turisté do podzemí vydávají pohodlným vybudovaným schodištěm a mohou vidět staletí staré ostatky v mnohem úhlednější podobě, kvalitně nasvíceny a s popisky.

Brněnská kostnice. Foto: Karolína Křenková

Brněnská kostnice má celý rok otevřeno od úterý do neděle, takže návštěvníci nejsou odkázáni jen na blížící se turistickou sezonu. A památka má čím nalákat. V druhé největší kostnici v Evropě hned po pařížských katakombách jsou uchovány ostatky na 50 tisíc lidí, které se tu hromadily staletí a odrážejí rozličné příběhy obyvatel města Brna

Experti vedení objevitelem kostnice a uznávaným odborníkem na brněnské podzemí Alešem Svobodou odvedli úctyhodnou práci. Očištěné pozůstatky jsou doplněné informačními tabulemi s bohatou dokumentací památky. Prostor dokreslují umělecká díla. Hned vchod do labyrintu střeží plastika Chárona od Josefa Zahradníka. „Každý má určen svůj den;  je pro všechny život krátký a návratu není,“ praví citát. Tajemnou atmosféru podtrhuje depresivní skřípavá hudba. 

Texty popisující historii jsou dostupné i pro cizince, a to v sedmi jazycích. A pokud se lidé chtějí vyfotit u lebky, nemusejí to dělat tajně. Focení je v celém prostoru povolené a zcela zadarmo. Jestliže ale turističtí nadšenci chtějí zachytit atmosféru na svou kameru, musí si připlatit padesát korun.

Kdo by čekal složitý systém dlouhých chodeb, byl by zklamán. Návštěvníci si mohou projít jednu velkou komoru a několik odboček. Vyskládané lebky a kosti v kontrastu s rozestavěným uměním působí efektně. Nepotěší ale cena. 

Osvětlené lebky a kosti, které patří podle archeologických rozborů obětem středověkých morových a cholerových ran či válečných událostí za třicetileté války, uvidí dospělý návštěvník za 140 korun. Rodinné vstupné pak přijde na 380 korun. Za atmosférický zážitek, který vystačí zhruba na půl hodiny, je to poměrně hodně. 

Kostnice je výbornou kombinací se zbytkem brněnského podzemí – nedalekým labyrintem pod Zelným trhem a Mincmistrovským sklepem. Je to ideální tip na víkendový rodinný výlet. Nebýt právě vysokého vstupného. Výhodnou soubornou vstupenku brněnské Turistické a informační centrum (TIC) nenabízí. V součtu se tak například čtyřčlenná rodina i za využití rodinného vstupného dostane na více než devět set korun. Cenový šok moc nezmírní ani jediná využitelná sleva deset procent. Jednoznačný námět ke zlepšení pro právě vybranou novou šéfku TIC Janu Tichou Janulíkovou.

 

Kostnice u sv. Jakuba, Jakubské náměstí 658 78 Brno.

Otevírací doba: úterý – neděle 9.30 – 18.00, pondělí zavřeno

Více informací zde. 

Klíčová slova: TIC Brno, kostnice, památky, recenze, turismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Miloš Pokorný | 01. 04. 2015, 13:09
Vstupné sice není nejnižší, ale přepočteno jsou to 3-4 piva v restauraci, které si mohu pro jednou odpustit. Prohlídka však stojí za to a vřele ji doporučuji.