09.03.2019 15:50


Recenze: Audio dokumenty Blindfold Yourself a Kazeta

Autor: Karolína Pycunová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Impresionistický poslechový dokument Blindfold Yourself a autobiografický poslechový dokument Kazeta vzbuzují v posluchači rozdílné dojmy. Přesto oba výrazně spojuje vášeň a nadšení pro dokumenty a rozhlas.

Karolína Pycunová

Poslechové dokumenty Kazeta a Blindfold Yourself tvořily hlavní obsah prvního zvukového pondělku s názvem Audiocafe v kavárně Divadla Husa na provázku. Po jejich poslechu následovala debata s autory Jířím Slavičinským a Britt Jensen, kteří přiblížili náměty a formu dokumentů a odpovídali na dotazy publika. Dokumentaristé Martina Pouchlá a Jan Hanák byli moderátoři celé akce.

Blindfold Yourself od autora Jiřího Slavičínského zvukově představil performanci, která se obyčejně odehrává ve tmě. Primární roli v ní hraje dotek a hudební podkres. Mezi účinkujícími byly ženy, ale také muži, kteří popisovali své dojmy z prožitku.

Posluchač se do plného zážitku mohl nejsnáze ponořit, když zavřel oči a také díky své vlastní fantazii a představivosti. Nejvýrazněji využitým smyslem pak nemusel být jen sluch ale také hmat. A prostřednictvím hudby se nechá unést celé tělo.

V mysli posluchače může dojít nejméně k dvěma výrazným prožitkům. Buď dojde k příjemnému uvolnění nebo nelibému pocitu strachu z popisu prožitků účinkujících. Veškeré dojmy v člověku vyvolávají myšlenky o lidském bytí a o důvěře ve společnosti.

Druhý poslechový dokument Kazeta vypráví příběh samotné autorky Marii Balabas, která pracuje jako rozhlasová moderátorka. Spolutvůrkyní je Brit Jensen. Retrospektivní vyprávění začíná v přítomnosti, kdy autorku zprovídá Bill Drummond, zpěvák hudební skupiny Kings of Low Frequency.

Posluchač prožívá prostřednictvím autentické hudby a mluveného slova přítomnost a minulost autorčina života. Vyprávění je v češtině, ale prolíná se zde angličtina a rumunština, aniž by narušily poslech. Naopak se posluchač mohl více vžít do reality, kterou dokument představil. Vzpomínkové pasáže pak přibližují dětství autorky v počátcích devadesátých let v Rumunsku, čímž si český posluchač rozšiřuje své znalosti a vtáhne ho to do přítomných prožitků autorky během rozhovoru.

Audiocafe je projekt Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla a Českého rozhlasu. Dokumenty jsou z Radia Wave z cyklu DokuVlna. Zvukových pondělků je celkem šest a probíhají vždy jedenkrát za čtrnáct dní.

Klíčová slova: recenze, dokument, poslech

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.