16.12.2015 20:34


Rakovina od počátku po současnost. Univerzita vydala světový bestseller

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Světový bestseller Vládkyně všech nemocí – Příběh rakoviny se dočkal českého překladu. Tato biografie rakoviny poskytuje čtenáři historii nemoci i léčby, a osudy lidí, kteří se s ní potýkali.

Autor překladu Jan ŠmardaBrno – Kniha Vládkyně všech nemocí – Příběh rakoviny byla 16. prosince slavnostně pokřtěná v univerzitním kině Scala. Vědecký thriller od autora Siddharty Mukherjeeho je světovým bestsellerem, který poprvé v češtině vydalo Nakladatelství Masarykovy univerzity. „Doufám, že se po přečtení knihy nebudeme bát chodit na preventivní prohlídky," vyjádřil se prorektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Siddharta Mukherjee zmapoval rakovinu od prvních zmínek o ní ve starověku až po současnost. Popisuje vývoj a změny, jakými prošla léčba i samotná nemoc. „Je zde mnoho linek, které se navzájem propojují, doplňují, takže vzniká velmi široce zaměřený text. Autor naprosto přirozeně spojil historii vědy s živou vědou současnosti,“ okomentoval knihu autor českého překladu Jan Šmarda.

Ředitelka nakladatelství Masarykovy univerzity Alena Mizerová vyprávěla o cestě bestselleru do Česka. Nakladatelé zjišťovali, kdo drží na knihu práva. Dostali se k literárnímu agentovi, u kterého již bylo nahlášeno více českých nakladatelů. Proto se konala aukce, ve které zvítězilo Nakladatelství Masarykovy univerzity. „Mám pocit, že jsme vyhráli sdělením, že jednou z prvních fakult Masarykovy univerzity byla lékařská a Brno je onkologií proslavené. Také jsme argumentovali tím, že se knize bude věnovat jako vědecký redaktor profesor Jiří Vorlíček, v té době předseda České onkologické společnosti a bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu,“ uvedla Alena Mizerová.

Autor knihy získal v roce 2011 Pulitzerovu cenu a ocenění deníku Guardian.

Klíčová slova: rakovina, kniha, křest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.