16.05.2018 15:13


Rakouští architekti zjišťují, jak chtějí žít Brňané

Autor: Glaserová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na otázku, jak si lidé představují bydlení budoucnosti, se snaží odpovědět architekti z tuzemska i Rakouska. Prostřednictvím workshopů mohou nyní Brňané v Galerii Architektury vyjádřit názor na to, jak by měly vypadat domy a byty nebo veřejný prostor ve městech. To, zda chtějí například více zeleně nebo levnější nájem, mohou napsat na kartičky, které organizátoři vystaví ve Vídni.

 

Brno –  Prohlédnout si výstavu a diskutovat na téma „bydlení zítřka“ mohou od úterý do 24. června Brňané v Galerii Architektury. Otázkou, jak vypadá nejen ideální bydlení, ale i celé město, se zabývali architekti z vídeňského studia Alles Wird Gut (AWG). V průzkumech a na workshopech se dotazovali lidí, jak si představují budoucnost trvale udržitelného bydlení. „Na první výstavě prototypu ideálního domu ve Stuttgartu jsme návštěvníky vyzvali, aby se aktivně podíleli na budoucím vývoji modelu města a různými způsoby vyjádřili své názory,” uvedl jeden ze zakládajících architektů studia AWG Herwig Spiegel.

Organizátoři brněnské expozice vystavili výsledky průzkumu ve Vídni. Jejich cílem je také vyvolat debatu mezi Brňany o ideálním bydlení. Nová zjištění pak zveřejní AWG na výstavě ve Vídni. „Často se setkáváme s tím, že lidé ani nevědí, že to jde i jinak než jen akceptovat plány developerů. My se jim snažíme ukázat, co by mohli mít. Třeba se zablokují, třeba se naštvou, ale začnou nad tím přemýšlet,“ podotknul ředitel Galerie Architektury Gabriel Kurtis.

Na workshopech, které jsou součástí expozice, mohou lidé napsat na kartičky, co chtějí změnit, vybrat si pohlednici, která podle nich zobrazuje dokonalé bydlení nebo si prohlédnout některé architektonické návrhy domů. „Závisí na každém člověku zvlášť, co chce změnit. V našich zeměpisných šířkách to, podle mého, není s bydlením tak špatné. Spíše bychom se měli zabývat problémem kvality bydlení v chudých oblastech světa,“ řekla účastnice výstavy Jana Skládaná.

Podle Kurtise se za posledních pětadvacet let ve městech změnilo mnoho věcí, jako například způsob dopravy, nahlížení na práci nebo veřejné prostory. Bydlení však stagnuje. „Dostáváme se do situace, kdy si střední třída nemůže dovolit koupit byt. Jsme tedy na hranici toho, kdy přijde krize bydlení a budeme muset sami uspokojit touhu po bydlení každého z nás,“ doplnil Kurtis.

Klíčová slova: Galerie Architektury Brno, Bydlení zítřka, Living tomorrow, Alles Wird Gut

Fotogalerie



">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.