22.04.2012 21:20


Rafinovaná česká regulacie

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jsou vlády, které viditelně bojují s problémy své země, vlády, které s problémy nebojují, a vlády, které problémy země vytváří. Česká vláda se však pokouší o nový systém a boří všechna zaběhnutá pravidla.

Česká trojkoaliční vláda, ačkoli mohutně kritizovaná, bojuje s problémy země a dokonce velmi rafinovaně. Zvolila si neotřelý model, který by se dal shrnout jedním slovem - regulace. Vlajkovou lodí se stal známý regulační poplatek u lékaře. A právě s regulačním poplatkem se bude znovu hýbat. Podle vyjádření ministra zdravotnictví totiž přestal být regulační a lidé si zase dovolují chodit k lékaři. Takový hazard s celým konceptem regulace nesmí vláda nechat bez povšimnutí. Přitom v jiných oblastech se jí krásně podařilo spotřebu Čechů regulovat. Dlouhodobé stížnosti na přetížené dálnice se vyřešily mávnutím kouzelného proutku. Vysoká spotřební daň a DPH pomohly vyhnat cenu benzínu na historická maxima. Zde se vládě regulace vydařila skvěle a může být na sebe právem hrdá. O procenta klesla spotřeba benzínu i hustota provozu na silnicích. Kdo by se však domníval, že si po tomto úspěchu koalice dopřeje chvíli oddechu a bude spokojená s velkým regulačním vítězstvím, byl by na omylu.

Vláda si dokonce vytyčila metu nejvyšší. Regulovat českou rozežranost. A opět přišel obrovský úspěch. Zvýšení DPH vystřelilo ceny potravin vzhůru a spotřeba rychle klesá. Abych vládu nepřechválil, je nutné připomenout, že například v oblasti vajíček patří uznání hlavně Evropské unii, což všaPetr Janderka. Foto: Michal Cagalak nesnižuje tvrdou regulační práci domácích politiků. Možnost ozdravit českou populaci, která patří k evropské špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva nebo obezity, ale kazí Německo. Nemá totiž k regulacím žádný respekt a nechává své potraviny tak nechutně levné, že lákají k nákupu i některé nezodpovědné Čechy, kteří regulační koncept nedokáží ocenit.

Další nadějné návrhy se rýsují se zavedením daní z uhlí, plynu a dalších způsobů vytápění. Zde dokonce překračujeme hranice národních problémů. Snižující se zásoby přírodních zdrojů jsou problémem, se kterým se bude za pár let potýkat celá planeta. Pokud vizionářský regulační krok donutí Čechy trávit zimní večery u televize v péřové bundě namísto vytopení bytu, musí se koalici dostat celosvětového uznání. Troufám si tvrdit, že by tím udělala pro záchranu planety víc než nobelovou cenou oceněný Al Gore. Česká regulacie by se dostala do slovníků a edukačních osnov a vyčerpaní politici by s klidným srdcem odešli do důchodu. Tedy pokud ho do té doby nezregulují.

Klíčová slova: Vláda, regulace, daň, poplatek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.