12.03.2015 12:10


Pytláci zvládnou v brněnské oboře ulovit až osm zvířat za noc

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Každoročními návštěvníky obory Holedná jsou kromě turistů pytláci a vandalové. Pytláci se zaměřují hlavně na daňky a jejich obětí se ročně stane průměrně pět zvířat. Obora se rozprostírá mezi Kohoutovicemi, Bystrcí a Jundrovem a patří pod správu Lesů města Brna.

Brno – Divoká prasata, mufloni, daňci či jeleni sika Dybowského a nyní i bachyně s mláďaty. Všechna tato zvířata denně lákají návštěvníky do brněnské obory. Vyhledávají ji nejen cyklisté a běžci, ale i důchodci nebo maminky s kočárky. Ti však nejsou jediní, kdo má o zvířata zájem. Lesníci se v posledních letech potýkají s pytlačením a vandalismem.

Pytláci cílí hlavně na daňky. „Loni jsme během jedné noci přišli o osm daňků. Myslíme si, že jde o organizovanou skupinu, pro kterou je dančí zvěřina atraktivní,“ řekl oborník Petr Pospíšil. Podle refernetky Lesů města Brna Moniky Neshybové nepomohla události medializace ani policie. „V průměru přijdeme ročně o pět kusů zvěře. Policie nikdy nic nevyřešila, pachatele označila za neznámého a případ odložila,“ okomentovala situaci Neshybová.V těchto dnech je možné vidět selata divokých prasat. Foto: Hana Jandová.

 

Starosti lesníkům nedělají jen pytláci. Škody způsobují i vandalové, kteří odhazují odpadky, rozdělávají v oboře oheň či malují grafity na vybavení. Ublížit zvěři mohou také neopatrní návštěvníci, kteří ji neuváženě krmí. Zákaz krmení platí hlavně v Kohoutovicích. Podle Neshybové jsou velkým problémem i volně pobíhající psi a chození mimo stezky. Ruší to zvířata u krmelců.

Zájem o Holednou z řad turistů je poměrně velký. „O víkendu navštíví oboru až tři tisíce lidí, hlavně na jaře a v létě. Průzkum, který by ukázal přesná čísla, bohužel nemáme,“ řekla Neshybová. Ani v chladnějších dnech se však návštěvníci oboře nevyhýbají. 

Za pěkného počasí lze v oboře někoho potkat téměř každý den. „Je tady krásně, i když trochu fouká vítr. Jsem tu na procházce s vnoučaty a zaujala nás hlavně malá prasátka. Viděli jsme i kačeny,“ řekla návštěvnice Hana Červenková. Zvířata nejsou jediným důvodem k výletu do obory. „Často sem nechodíme, dnes jsme tady hlavně kvůli hře v přírodě – geocachingu,“ popsali svoji návštěvu další turisté.

Obora nabízí i lesní pedagogiku. „Je to způsob, jak učit děti o lese. Mohou zde poznávat přírodu, rostliny a živočichy všemi smysly. Holedná je pro tento druh pedagogiky vhodná i proto, že je dobře přístupná městskou dopravou,“ uvedl Pospíšil. 

 

Klíčová slova: obora Holedná, pytláci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.