04.10.2015 12:09


Putin obrátil žert v realitu

Autor: Jan Singer | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Generace od generace je tolerantnější vůči homosexuálům. Jsou však státy a oblasti, kde je stále pojem gay brán za úchylku a proti přírodě. Jedním takovým státem je i Rusko. Všechno pak může změnit jeden nevinný žert dvou ruských komiků. Ti napálili Eltona Johna v přímém přenosu, kdy mu zavolali a představili se jménem ruského prezidenta.

V posledních letech se gayům dostalo práv, o která dlouhá léta usilovali. Irové i přes silně katolickou kulturu jednoznačně odsouhlasili v referendu sňatky osob stejného pohlaví. Irsko se tak přidalo k několika málo zemí (převážně západní) Evropy, které schvalují práva gayů a lesbiček. Mezi ně patří Island, Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Francie, Lucembursko, Nizozemsko, Belgie, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko a Spojené království. V Německu je registrované partnerství posíleno o právní normy a v jednání je nyní legitimizace manželského svazku.


Rusko však s východní Evropou sveřepě brání postoj diskriminující veškerá práva gayů a lesbiček, kromě sexu mezi osobami stejného pohlaví. Ústřední postavou zastávající konzervativnější pohled na homosexualitu je ruský prezident Vladimir Putin, který od svého neprůstřelného postoje ustoupil jen jedinkrát, v době olympiády v Soči.

Všechno však může změnit žert ruských komiků. Vovan a Lexus napálili Eltona Johna, když se vydávali za Vladimira Putina a slavného zpěváka pozvali na schůzku, kde by si promluvili o humanismu a právu homosexuálů.

Po na první pohled neškodnému vtípku však prezident Putin reagoval na úrovni zkušeného a obratného politika a vzkázal Eltonu Johnovi, že se s ním rád setká a o dané problematice si promluví.

I přes jasný politický záměr však svítá ruským homosexuálům naděje, že se věci pohnou v jejich prospěch. Rusko by tak například následovalo kroky Spojených států, kde nejvyšší soud 26. června legalizoval homosexuální sňatky ve všech státech. Toto rozhodnutí mimojiné odstartovalo vlnu duhové mánie na sociálních sítích, kde lidé (včetně známých osobností) symbolicky podpořili rovnoprávnost homosexuálům zabarvením profilových fotek do duhových barev.

Klíčová slova: homosexualita, Putin, Elton John, Rusko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.