22.04.2015 15:22


Ptáci jižní Moravy zpívají v Mahenově knihovně

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtyři velké panely a fotografie přibližně čtyřiceti druhů ptáků. Pobočka Mahenovy knihovny ve Slatině hostí od pondělí interaktivní výstavu Ptáci jižní Moravy. Kromě fotografií opeřenců se návštěvníci dočkají i odborného výkladu a zvukových nahrávek ptačího zpěvu. 

Audio

    Zpěv rorýse obecného
         
    Autor: Petr Sladký, (c) SOLITON.CZ, 2011. Ukázka je citací z CD "Obrazovo-zvukový atlas ptáků", části projektu spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Brno-Slatina - V souvislosti s oslavami Dne Země je možné navštívit výstavu Ptáci jižní Moravy v pobočce Mahenovy knihovny ve Slatině. Tam je expozice volně přístupná všem zájemcům. Již od roku 2011 putuje po základních a středních školách Jihomoravského kraje.

Výstavu pořádá nakladatelství SOLITON.CZ. „Ptáci jsou rozdělení do čtyř segmentů podle přirozeného prostředí. Tím je voda a vodní břehy, louky a pole, les, lidská sídla. Každý ptačí druh reprezentuje jedna velkoformátová fotografie a ke každému druhu existuje záznam hlasu,“ vysvětlil vedoucí projektu Miroslav Sedláček.Výstava zajímá hlavně děti. Autor: Hana Jandová.

Projekt zahrnuje kromě expozice i atlas ptáků. „Nápad vznikl asi před šesti lety v deltě Dunaje. S Petrem Sladkým jsme jeli na kajaku a on se mě snažil naučit hlasy okolních ptáků. To ale nebylo jednoduché. Vytvořili jsme proto pomůcku, kterou jsme rozdali již tisíci jihomoravských škol. Jedná se o interaktivní obrazovo-zvukový atlas ptáků na CD. Dosud je to první příručka svého druhu ve střední Evropě. Souběžně vznikla i tato putovní výstava,“ přiblížil Sedláček. Podle něj je v centru Brna možné vidět i slyšet například kavky a rorýse, v blízkosti Svratky a Svitavy racky a divoké kachny.

Miroslav Sedláček je na výstavě stále přítomný, odpovídá na dotazy návštěvníků a přehrává záznamy ptačího zpěvu. Hosté poté mohou hádat, jakého ptáka slyší. Nahrávky pořídil televizní kameraman a režisér Petr Sladký. Sbíral je sedm let v Česku i zahraničí. Jiří Bohdal je autorem většiny fotek a tým uzavírá ornitolog Karel Hudec.

Pobočka Mahenovy knihovny, která výstavu hostí, je s akcí spokojená. "Pro knihovnu je to vítané oživení. Věřím, že tato akce naláká další zájemce i o samotné knihy. Jen za první den přišlo přes třicet návštěvníků. Oceňuji, že výstava využívá ke vzdělávání i obrazové a zvukové materiály. Zároveň jsem ráda, že se na přírodu nezapomíná ani v dnešní uspěchané době," komentovala knihovnice Hana Vrbková.

Výstava bude otevřená do čtvrtka 23. dubna. Poté ji organizátoři přesunou do základní školy na ulici Horní. Kromě této expozice hostí prostory Mahenovy knihovny i výstavu Letem světem pořádanou občanským sdružením Pipit. Ukazuje například letové cesty ptáků nebo rozpětí křídel jednotlivých druhů.

Klíčová slova: Ptáci jižní Moravy, výstava, Mahenova knihovna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.