20.05.2016 20:00


Psychedelika zažívají návrat. O účincích alternativní terapie hovořila doktorka Friederike Meckel Fischerová

Autor: Diana Dulínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Česká psychedelická společnost a Hvězdárna v Brně uspořádali velmi výjimečnou přednášku s německou lékařkou a psychoterapeutkou Friederike Meckel Fischer. Doktorka praktikuje  nelegální, psychedeliky - LSD a MDMA asistovanou psychoterapii. Friederike obvinili ve Švýcarsku za porušování zákonu o narkotikách, ale byla zproštěna viny, protože dokázala, že terapie byly pod lékařským, odborným dohledem a žádnému z účastníků terapie neublížila. Nicméně vstup do Spojených států zůstane Friederice do konce života zapovězen.

Psycheledická terapie nám umožňuje látky uložené v nevědomí vytáhnout do našeho vědomí, pak tyto věci znovu prožít a následně se přes případné negativní zážitky případně přenést. Průkopníci terapie, kdy je pacientovi podáno psychedelikum jsou Albert Hoffman, též známy jako otec LSD nebo český psychiatr Stanislav Grof, objevitel holotropního dýchání. V současné době popularita alternativních terapii stoupá.

Sebepoznávání je přirozený lidský proces.

Doktorka Fischerová dříve pracovala ve Švýcarvsku, kde ji k tomuto druhu terapie přivedli psychiatři, kteří v té době pracovali s LSD a MDMA, „jeden z nich pořádal základní kurz práce s psychedeliky. Strávila jsem dvanáct víkendů během tří let psycheledickými terapiemi, kde jsem se učila a zároveň měla možnost objevit své já a vyřešit má traumata. Pro mě byla terapie klíčem k sebepoznání a druhému životu.“

Poznání sebe sama a léčení traumat jsou hlavní cíle léčení pomocí psychedelik. Stejně jako u holotropního dýchání, je nezbytné, aby byla terapie prováděna pod odborným dohledem. „Na svůj vlastní způsob vedení terapie skrze tyto látky jsem přicházela sama, postupně, v průběhu let.“ Duševní materiál, který máme uložený v nevědomí, je přesně to, co určuje naše primární vnímání a následné reakce na tyto vjemy. „Traumatické zážitky nejsou v našem mozku ukládány souvisle, ale úlomkovitě. Nás mozek nás brání tak, že tyto těžké prožitky vytěsní a nemáme k nim přístup, nepamatujeme si je." Tyto zážitky se mohou projevovat například, když jsme v situacích, ve kterých se cítíme špatně a chceme z nich rychle pryč, ale nevíme vlastně proč."

Pokud se člověk nachází v situaci, kdy nedokáže své problémy vyřešit pomocí klasické terapie, nastupují na řadu alternativní léčby, například ty, ve kterých člověk zažívá změněný stav vědomí. V naší civilizované společnosti převládá od prohlášení psychedelik za nebezpečné a zakázané názor, že je to droga, po které člověk zažívá halucinace a může pak do konce života zůstat psychicky nemocný. Podle lékařky Fischerové jsou psychedelika nebezpečná pouze, pokud se nekontroluje dávkování, člověk se na nich při regulovaných dávkách závislým nestane. 

„MDMA aktivuje možnost doopravdy cítit pocity. Z nitra přichází pocity poznání, nebo porozumění určitým situacím. Můžeme mít mystické nebo transpersonální zážitky. I když přestane MDMA účinkovat, člověk si tyto prožitky a pocity zapamatuje. Ve stavu, kdy MDMA účinkuje, je člověk přítomen a jeho kognitivní funkce nejsou narušeny,“ říká doktorka.

Účinky LSD se nedají generalizovat. Psychiatr Stanislav Grof řekl, že nikdy neviděl stejné účinky ani u jednoho člověka. Díky LSD se nám otvírá nevědomí, vnímáme hlavně naše nitro, než vnější vjemy, můžeme se dostat hluboko do duše.

„Za dobu, kdy praktikuji psycheledickou terapii jsem se setkala se stovkami lidí. Nezažili jsme žádné psychózy, ani hospitalizace, zkrátka žádné negativní zkušenosti. Kontraindikace ale existují, například lidé trpící schizofrenii, psychózami a duševními poruchami by neměly psycheletické terapie podstupovat.“

Pacientka lékařky Fischerové, která měla fobii z intimního lidského kontaktu a měla problém lidem věřit, podstupovala u doktorky Fischerové terapii. Po podání LSD si ve svých niterních vzpomínkách vybavila, že v dětství se ji ve spánku pokusil její bratr udusit polštářem. Po „probuzení“ zjistila, co jí bránilo navázání důvěrných vztahů s lidmi. Potom, co poznala, odkud její problém pramenil, se vyléčila.

Je smutné, že naše společnost toleruje alkohol, který je nejnebezpečnější omamnou látkou, ale na ty, které mají schopnost nám pomáhat v sebepoznávání, odpovídat na otázky a léčit traumata se stále díváme skrz prsty. V současné době probíhají opět nové výzkumy psychedelik. V Česku zkoumali vědci LSD již před druhou světovou válkou do začátku sedmdesátých let a patřili ke světové špičce. Nyní u nás probíhají nové výzkumy, v Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Doufejme, že v nadcházejících letech bude LSD vnímáno jako lék a ne nebezpečná droga.

Klíčová slova: psychedelika, terapie, LSD, MDMA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.