22.10.2014 17:07


Psi mají kde řádit i v centru Brna

Autor: Filip Živný | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Pejskaři v městské části Brno-střed mají hned několik možností, jak dopřát svým miláčkům potřebný odpočinek od omezování vodítkem. Vyhláška umožňuje volný pohyb psů v parku u Špilberku, v Lužánkách a na Kraví hoře, kde je navíc v blízkosti parku i oplocené psí cvičiště. Psi se tak mohou nejen vyběhat do sytosti, ale zároveň se seznámit, očuchat nebo si společně přeskočit nějakou překážku.

Na chodnících hlava na hlavě, na silnicích si hrají šaliny s auty na to, kdo ustoupí první, a jedno náměstí plné obchodů střídá druhé. Kam v tomhle zmatku se psem? Pejskaři si ale nemusí zoufat. I v centru Brna se najdou místa, kde je klid, příroda a vyhláškou povolený volný pohyb psů. Tři největší parky v Brně-středu skýtají možnost aktivní relaxace jak pro psy, tak pro jejich dvounohý doprovod.

Lužánky nabízejí všestranou rekreaci

První alternativou jsou Lužánky. Je to poměrně rozlehlý park, kterému se ne nadarmo říká „psí louka“. Psů tu potkáte dost, ať už se prochází po boku svých pánů nebo aportují tenisáky a klacíky. V Lužánkách vás překvapí počet odpadkových košů na psí exkrementy, pokud není jeden na každém kroku, tak určitě na každém druhém. Dva muži s rukavicemi a fukary na listí dohlíží na čistotu parku, přes den likvidují opomenuté hromádky a pohozené smetí, takže v parku by se dalo skutečně ze země skoro i jíst. Dlážděné cesty lemují lavičky, na kterých pejskaři odpočívají, když je jejich čtyřnohý přítel příliš utahá, někteří na nich čtou knížky, zatímco pes vesele skotačí kolem nich. Na travnatých plochách se psům občas pod nohama motají skupinky školáků, hrajících frisbee. Žádná dramata se tu ale neodehrávají. Možná také proto, že pejskaři mají své psy naučené nejíst nic, co se válí po zemi. „Radši mu dávám náhubek, když ho pouštím na volno. Před několika lety mi tady fenka, kterou jsem měl, sežrala otrávenou návnadu,“ kroutí jeden z venčících mužů hlavou. I takové věci se v parcích stávají, proto je lepší neztrácet své zvíře z dohledu.

U Špilberku je většinou klid

Druhým volným výběhem pro psy je park u hradu Špilberk. Ten sestává z dlážděných uliček, které se různě křižují mezi stromy a travnatými pruhy. Uličky většinou dost stoupají nebo klesají, takže pokud člověk potřebuje udržet svého psa a i sebe ve formě, proběhnout se kolem Špilberku není špatný nápad. Po cestě není tolik nadšených pejskařů jako v Lužánkách, nebo jsou možná tak rozvrstvení na kroutících se cestičkách, že se chvílemi zdá, jako by park byl téměř opuštěný. „O víkendu to tady žije trochu víc, ale žádné návaly tady nepamatuju. Přes týden si sem chodíme s Benem užívat klid,“ vysvětluje mladá žena, okolo které pobíhá statný vlčák. Špilberk je tedy zřejmě nejlepší volbou pro pejskaře, kteří si chtějí u venčení užít trochu klidu a ticha.

Na Kraví hoře si váš pes i zacvičí

Kraví hora, to je jiná káva. Ne, že by snad v parku nad náměstím Míru bylo přehnaný ruch, ale park není tak velký jako parky v Lužánky a u Špilberku. Navíc hlavním místem táhnoucím na Kraví horu psy i jejich pány je cvičiště naproti místnímu koupališti. Oplocený prostor zaplňuje několik překážek a prolézaček pro zvídavé psy. Co ale táhne pejskaře do cvičiště nejvíc, je možnost nechat svá zvířata vyběhat se a do sytosti vyblbnout s ostatními druhy. Páníčkové jsou tak bez práce a mohou si bezstarostně sednout na jednu z laviček a sledovat, jak psi skáčou jeden na druhého, honí se po cvičišti a ve víru vášně mnohdy i s tupým zaduněním narazí do jedné z překážek. „Půlhodina tady je vyčerpá víc než tři hodiny procházky po lese,“ ukazuje muž s vodítkem hozeným kolem krku na hlouček zvířat, válejících se po sobě. Když se jeho labrador konečně vyhrabe zespod zmítající se zvířecí hromady,  vypadá skutečně jako šťastný pes.

Klíčová slova: psi, volný pohyb psů, pejskaři, venčení, Brno, centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.