29.10.2018 08:13


Prvorepublikovou atmosféru zažili návštěvníci Denisových sadů

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Akce Brno 1918 v brněnských Denisových sadech přenáší návštěvníky zpět v čase do Rakouska-Uherska i Československa. Součástí akce je mimo jiné přehlídka prvorepublikové módy. Pod kamenným ostrohem Petrova se v neděli kolem poledne prochází dámy v decentních kostýmcích, kloboucích a rukavičkách a muži v tmavých oblecích. 

Brno - Koncert dechového orchestru, přehlídka historické módy, dobový fotosalon, historická pošta, střelnice. Akce Brno 1918 k oslavě sta let od vzniku Československé republiky nabídla návštěvníkům bohatý program. 

Tomaš Garrigue Masaryk

Program se skládá ze tři části. První část je věnovaná Rakousko-Uherské monarchii. Dechový orchestr hraje rakouské písně a valčíky, probíhá přehlídka tehdejších největších módních trendů. Denisovy sady jsou vyzdobené rakouskými vlajkami. Pravý rakousko-uherský punč, který pořadatelé podávají z vojenské polní kuchyně, pomáhá oslavujícím přečkat zimu. 

vojenska polni kuchyn

Zájemci si mohou prohlédnout vězeňskou celu nebo využít služeb pošty, hned vedle se nachází tehdejší četnická stanice.  „Pro manžela jsem si nechala vyrobit domovský list, jako památku na dnešní významný den. Cítím se, jako kdybych se vrátila do minulosti – kolem mě móda, nálada a lidové tradice doby první republiky,“ říká Jana Vitěšniková, která přijela do Brna ze severní Moravy oslavit výročí. 

Tisk List Domovský

Ve dvě hodiny odpoledne nastává převrat a doba Rakouska-Uherska odezní. Převrat spočívá v tom, že je vyhlášena samostatná republika, budou se rozbíjet symboly Rakouska-Uherska, zbourá se pomník a strhají se rakouské prapory. Lidé budou volat sláva," komentuje pořadatel akce Dan Urbánek. 

Vojaky

Mezitím módní prohlídka pokračuje, tentokrát je věnovaná společenským oděvům z roku 1923. V té době přišla Coco Chanel s šaty, které byly tak krátké, že damám byla vidět lýtka. Způsobila tím malou módní revoluci," hlásí Vítězslav Odstrčil, brněnský módní návrhář, který show zařídil. Historické kostýmy z přehlídky si zájemci mohou zapůjčit, nebo si mohou podobné šaty nechat ušít na míru v salonu Starý svět.

Modely

Třetí část programu je samotná Česká republika. Všechno se změní na české: pošta, punč, hudba začne hrát místo valčíku polku. Změní se celá atmosféra akce," dodává Urbánek. 

 

 


Klíčová slova: Československo, sto let republiky, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.