02.05.2019 13:09


Prvomájová Tančírna pod Janáčkem přilákala lidi i přes špatné počasí

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pozdní večer, první máj. Zatímco na druhém konci města probíhaly politické demonstrace, před Janáčkovým divadlem tančili lidé za doprovodu cimbálové kapely. Přítomní lektoři učili návštěvníky kroky valašské točené.

Autor: Kamila Jablonická

Brno – Lidé si ve středu mohli na piazzettě před Janáčkovým divadlem zatančit na jazzové i folklórní písně. K poslechu a tanci jim hrála kapela Midnight Coffee Session. Akce začala o něco později, než bylo původně v plánu. Mohlo za to špatné počasí.

Tančírna vznikla minulý rok jako doprovodný program k festivalu Divadelní svět. Tehdy se konaly Tančírny čtyři. Za projektem té letošní stojí spolek Nějak to dopadne, který založili bývalí produkční festivalu Ivan Kubál a Martina Procházková. Přidala se k nim ještě Iva Kašpárková. „Chtěli jsme oživit prostor lehkým programem, který ocení široká veřejnost od dětí až po důchodce,“ vysvětlil záměr události Kubál.

Na první Tančírně zahrála skupina Midnight Coffee Session. Už na první swingovou píseň All of me se několik párů spontánně roztančilo. Poté ale skupina přešla plynně na folkór a lektoři návštěvníky naučili kroky valašské točené.

Příští čtvrtek bude akce pokračovat ve stylu street dance. Další Tančírny v květnu a červnu se zaměří na swing, new style hustle a zahraje i romská jazzová kapela. Jelikož se jedná o akci pod širým nebem, úspěch či neúspěch Tančírny do velké míry závisí na přírodě. „V případě nepřízně počasí máme v plánu uskutečnit náhradní termíny. Ty se budou odvíjet od dohody s účinkujícími a lektory. Doufáme, že nám počasí bude přát, a nebudeme muset k tomuto kroku přistoupit,“ řekl Kubál.

Akce vzniká ve spolupráci s nadací Život umělce a festivalem Dance Brno 2019, který i letos představí současnou a klasickou baletní tvorbu. Začne 7. května a 24. června jej zakončí představení baletu Slovinského národního divadla Maribor.

Klíčová slova: Tančírny pod Janáčkem, tanec, swing, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.