18.04.2016 20:03


První ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu se setkal s neočekávaným zájmem

Autor: Monika Žiaranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Olomoucký kraj se už několik století pyšní výrobou syrečků neboli tvarůžků. První festival “tvarglí”, jak tomu říkají domácí, se konal šestnáctého dubna v Olomouci. Návštěvníkům festival představil místní restaurace, pivovary, cukrárny či pekárny.

Dav lidi, kteři přijeli na festival už v deset hodin dopoledne. Autor: Monika Žiaranová.

Olomouc - Horní náměstí v hanácké metropoli v sobotu dopoledne hostilo první ročník festivalu olomouckých tvarůžků, který přilákal nečekaně mnoho lidí. Už půl hodinu po zahájení byly před stánky s občerstvením desítky metrů dlouhé řady lidí. Návštěvníci mohli ochutnat třeba pečenou bramboru s tvarůžkem, jezdeckou zelňačku s tvarůžkovým krutonem, tvarůžkový guláš a další speciality.

Festival nabízel i ukázky cukrářské a pekařské výroby. V tvořivé dílně místní cukrárenské školy si děti mohly vyrobit například vlastní lízátko. Nejmladší účastníci festivalu také ocenili malování na tvář. O něco méně lidí bylo před stánky se suvenýry, zavařeninami či dřevěnými hračkami.

„Jsme tu proto, že milujeme tvarůžky,” přibližila jasný důvod návštěvy festivalu Irena Kočí z Hodonína. Patří ke šťastlivcům, kterým se podařilo pořídit si jídlo mezi prvními. Velká část návštěvníků takové štěstí nemala, protože před stánky s tvarůžky a pivem byla koncetrace lidí největší. „Čekáme tu už hodinu a naším dosavadím úlovkem jsou dvě piva,” řekl další z návštěvníků Jakub Novák.

„V některých stáncích došly tvarůžky, výrobci museli dodělávat další várky,” uvedla jedna z pořadatelů akce Silvie Szymiková. „Neočekávali jsme tak velký zájem. Neměli jsme představu, jak festival bude napoprvé vypadat,” dodala Szymiková.

Podle předběžných informací z olomouckého magistrátu počet návštěvníků festivalu převýšil šest tisíc. „Zájem předčil naše očekávání. Je nám hrozně líto, že návštěvníci museli před stánky s tvarůžky dlouho čekat,“ okomentovala festival Karin Vykydalová z magistrátu. Prodlevy podle Vykydalové vznikaly zejména tehdy, když musely restaurace dovážet nové zásoby.

„Určitě je to impulz na zlepšení příštího ročníku. Zvažujeme zapojení vícero subjektů, rozšíření stánků na Dolní náměstí a větší rozestupy mezi stánky,“ vysvětlila dále Vykydalová. Na příští ročník zvažuje město prodloužit festival na dva dny a přibrat další organizátory. „Uvidíme po dohodě s vedením města. Chtěli bychom udělat z festivalu tradici,“ přiblížila vyhlídky do budoucna Vykydalová.

Klíčová slova: festival, tvarůžky, Olomouc

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.