04.11.2019 20:38


První ročník mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala opanovali cizinci

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

O prvním listopadovém víkendu se v Praze uskutečnila mezinárodní violová soutěž pojmenovaná po českém hudebním skadateli Oskaru Nedbalovi. Premiérový ročník přilákal do Prahy přes šedesát účastníků ze všech koutů světa. Soutěžící se utkali ve dvoukolovém systému.

Jihokorejská violistka Yuri Yoon se chystá na Romantický kus od Oskara Nedbala. Autor: Ondřej Charvát¨

Praha – První ročník mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v Praze vyhrál MinGwan Kim z Jižní Korey. Na stupních vítězů jej doplnili další cizinci, na druhém místě skončila jeho krajanka Yuri Yoon a ceny za třetí místo si odnesl Evgeny Shchegolev z Ruska. Ocenění převzali i vítězové speciálních kategorií, například ocenění za nejlepší interpretaci Romantického kusu Oskara Nedbala získala Alva Rasmussen ze Švédska. Mimořádnu cenu také získal nejlépe umístěný Čech Daniel Macho, který se probojoval do finálové dvanáctky soutěžících. Soutěže pořádané v Praze se mohli zúčastnit violisté z celého světa, kteří jsou mladší třiceti let.

Soutěž s mezinárodním obsazením odstartovala v pátek prvního listopadu a pokračovala přes celý víkend. V pátek od devíti hodin začalo první kolo soutěže, ve kterém se violisté z celého světa představili sólovým programem. Ze všech soutěžících porota vybrala v sobotu dvanáctku nejlepších. Mezi nimi byli soutěžící z Číny, Japonska, Jižní Korey, Izraele nebo Francie. „Vybrat finálovou dvanáctku postupující z prvního kola bylo velmi náročné. A vybrat vítěze z dvanácti talentovaných hudebníků bylo ještě náročnější, řekl člen poroty Tim Fredriksen.

Do finále se také probojoval český zástupce. Byl jím Daniel Macho, který momentálně studuje na umělecké škole ve Vídni. Jelikož se jako jediný Čech probojoval do finále, připadla mu cena za nejlépe umístěného českého violistu v soutěži a také za nejlepšího violistu z Visegrádské skupiny států.

Ve druhém, finálovém, kole zahráli soutěžící sonátu pro klavír a violu podle svého výběru z listu jedenácti organizátory zvolených sonát podobných délkou a náročností a také jednu povinnou skladbu. Jednalo se o Romantický kus od Oskara Nedbala určený taktéž pro violu a klavír. Během druhého kola zazněla řada intepretací velikánů světové klasiky od Bacha po Paganiniho. Všichni byli opravdu dobří. Zároveň v silné konkurenci a před personami sedících v porotě musí být opravdu stresující předvést dobrý výkon, hodnotila návštěvnice soutěže Lenka Kozáková. 

V porotě soutěže usedli renomovaní violisté a pedagogové z celého světa jako Tim Fredriksen z Dánska, Jensen Horn-Sin Lam z Rakouska či Stephanie Baer ze Spojených států amerických. Mezi nimi byla i ředitelka soutěže a violistka Kristina Fialová, která musela uzavřít termín přihlášek o šest týdnů dříve, než byl původní termín 30. září letošního roku. Doufali jsme, že se naše soutěž setká s kladnou odezvou, nicméně takto mimořádný zájem předčil všechna naše očekávání,“ sdělila Fialová.

Oskar Nedbal, po kterém byla nově vytvořená soutěž pojmenovaná, byl český hudební skladatel, dirigent a, na což se často zapomíná, violista. Narodil se v roce 1874 v tehdejším Rakousko-Uhersku. Známým se stal při založení a fungování Českého kvarteta, ve kterém figuroval mimojiné s houslistou Josefem Sukem. V roce 1896 poprvé dirigoval Českou filharmonii, ve které působil deset let. Podle slov ředitelky soutěže Kristiny Fialové byla soutěž pojmenována po něm, aby si lidé jeho osobu připomněli jak v České republice, tak v zahraničí. Právě za hranicemi Nedbal exceloval. Řídil koncerty v Paříži, Petrohradě či Vídni. Do rodné vlasti se vrátil při vzniku Československa v roce 1918, avšak popularity se kvůli anabázi v rakouské Vídni nedočkal.

                                                                                                                                                                                        

Odjel jsem domů, s postupem jsem nepočítal,“ říká nejlepší Čech v soutěži Daniel Macho

Daniel Macho během svého vystoupení v soutěži Oskara Nedbala. Zdroj: Oficiální facebook soutěže Oskara Nedbala

Praha – Violista Daniel Macho, student hudební akademie ve Vídni, postoupil do finálového kola mezi dvanáct nejlepších violistů v mezinárodní soutěži Oskara Nedbala. Podle vlastních slov s postupem kvůli velké konkurenci příliš nepočítal, soutěže se totiž zúčastnilo přes šedesát violiostů z celého světa. 

Proč jste se rozhodl zúčastnit soutěže Oskara Nedbala?

Když jsem se dozvěděl, že se v Praze bude konat nová violová soutěž v mé věkové kategorii, dlouho jsem nepřemýšlel, jestli se zúčastnit. Mám za sebou jen pár soutěží, ale každá pro mě byla skvělou výzvou, abych požadovaný repertoár připravil do co nejlepší podoby, jak umím.

Co bylo vaší největší motivací?

Největší motivací zúčastnit se soutěží je pro mě ta, že mi příprava repertoáru přinese spoustu nových zkušeností. Proto děkuji Kristýně Fialové a jejímu týmu, že založili a skvěle zorganizovali celou soutěž.

Postoupil jste do finále, byl jste v něm jediný Čech. Jak hodnotíte první ročník soutěže?

Když jsem se dozvěděl, že do Prahy přijelo 65 violistů a některé jsem slyšel den před prvním kolem, kdy se rozehrávali a zkoušeli akustiku v sále, neměl jsem vůbec pomyšlení, že budu mít šanci postoupit do druhého kola. Proto jsem taky po odehrání prvního kola odjel domů do Hodslavic u Nového Jičína.

Ale druhého kola jste se přece zúčastnil.

Druhý den mi totiž přišel mail, že postupuji dále. To byl pro mě šok, protože jsem vzhledem ke konkurenci s tímto výsledkem nepočítal. Ještě večer jsem tedy jel zpátky do Prahy.

Jak hodnotíte vlastní vystoupení?

Z mého hraní v obou kolech mám dobrý pocit, jelikož jsem přípravě na tuto soutěž věnoval spoustu času. Samozřejmě ale vím, na čem konkrétně dále pracovat, abych se ve hře mohl dále zlepšovat.

Klíčová slova: viola, kultura, soutěž, Daniel Macho

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.