01.05.2017 21:52


První máj v brněnské zoo patřil přírodním vědám

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak vypadá vejce výra velkého, co dělají tygři, když se cítí ohrožení, nebo který minerál je nejměkčí. Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci, kteří zavítali první květnové pondělí do zoologické zahrady v Brně. Studenti chemické průmyslové školy už popáté seznamovali děti i dospělé se zajímavostmi z biologie, chemie či geologie.

Autor: Dominika Vrbecká

Brno - První máj nebyl jenom časem lásky, ale v brněnské zoo také dnem přírodních věd. Na několika stanovištích rozmístěných po celém areálu představovali studenti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) různé přírodovědné obory. Návštěvníci si mohli sami vyzkoušet rozličné pokusy nebo zhlédnout chemickou show, pro děti si organizátoři připravili soutěže o malou odměnu. Nechybělo ani komentované krmení zvířat, tentokrát medvědů, lachtanů, žiraf a lemurů.

Jako první si komentovaný oběd vychutnali lední medvědi. Foto: Dominika Vrbecká

Program začal už v brzkém dopoledni. Jako první mohli lidé asistovat při medvědím obědě v půl jedenácté. Návštěvníci, kteří událost propásli, ale nemusejí věšet hlavu. Další komentované krmení čeká Coru a Noriu ve čtvrtek 4. května.

Je tekutina kyselá nebo zásaditá? To nám prozradí její barva. Foto: Dominika Vrbecká

Cestou k expozici tropického království mohli lidé navštívit stanoviště určené zejména těm nejmenším. Studenti třetího ročníku průmyslovky si pro ně přichystali chemická kouzla s barvami. „Přilij do kelímku tenhle roztok," povzbuzuje student Radomír Paliga asi čtyřletou návštěvnici, která se na chvíli ocitla v improvizované venkovní laboratoři. Během chvilky tekutina zfialoví. „A teď tam přisypeme lžičku jedlé sody a uvidíme, co to udělá," mrká spiklenecky na okolo stojící děti. Kelímek, ve kterém je nyní zásaditý roztok, se zbarvil dozelena a děti se spokojeně usmívají.

 

Chemická show upoutala nejednoho velkého i maého návštěvníka. Foto: Dominika Vrbecká

O pár set metrů dál se ale odehrává skutečná chemická a fyzikální show. Studenti předvádějí několik velmi efektních pokusů a zároveň vysvětlují divákům princip jejich fungování. Velký úspěch sklízí levitace supravodiče, tedy slitiny, která vede bez odporu elektrický proud, jestliže je podchlazená pod svou kritickou teplotu. Připomíná obyčejnou minci. „Bohužel máme jenom malý kousek, protože supravodiče jsou docela drahé. Ale klidně se pojďte podívat blíž," láká přihlížející diváky student v černém tričku. Během několika vteřin je obklopen hloučkem dětí a jejich rodiči, kteří natahují krky, aby zahlédli levitující plíšek.

Dokážou předměty levitovat? Supravodiče to zdánlivě umí. Foto: Dominika Vrbecká

Není to ovšem levitace v pravém smyslu slova. „Právě pozorujeme takzvaný Meissnerův efekt. Když se supravodivé materiály nacházejí v magnetickém poli, tak ho vytěsňují ze svého objemu," vysvětluje student. Přihlížející dospělí uznale přikyvují hlavou a děti se tlačí jeden přes druhého, aby se mohly dotknout vznášejícího se kolečka a přesvědčit se, že se nejedná o kouzelnický trik, nýbrž o prostou fyziku.

Výsledek chemických pokusů si mohli diváci prohlédnout zblízka. Foto: Dominika Vrbecká

Doslova na vlastní kůži si mohli návštěvníci vyzkoušet, jaký je výsledek hoření cukru, a bez ostychu zabořit prsty do pěnové hmoty. „Doporučuju si potom umýt ruce," směje studentka SPŠCH a obchází všechny okolo, aby si zčernalou kouli mohli prohlédnout.

Který nerost je nejměkčí a který nejtvrdší? To vysvětlovali studenti u geologického stanoviště. Foto: Dominika Vrbecká

U geologického stanoviště se hlouček dětí tísní už několik minut. Prohlížejí barevné minerály a jeden po druhém si je předávají k prozkoumání. „Věděli jste, že nejměkčí nerost je mastek? Dá se do něj udělat vryp i pouhým nehtem," předvádí student v černé košili a vysvětluje, že se tento minerál v České republice nachází pouze v ojedinělých ložiscích v Jeseníku, ve světě pak ve velkém v Číně a Americe. „Nejtvrdší je naopak diamant. Ten tady máme taky. Ale opravdu jenom malý kousek," říká a podává kovový nástroj s diamantovou špičkou, který se v mineralogii používá ke zkoušce tvrdosti.

Určit majitele nalezené slovy vyžaduje mnohdy mravenčí detektivní práci. Foto: Dominika Vrbecká

Zatím se u vedlejšího stolečku v jednom kuse střídají malí návštěvníci. Čeká je tu speciální úkol. V trávě hledají sádrové odlitky se stopami tlapek či kopýtek a poté zjišťují, které ze zvířat je tam zanechalo. Úspěšní detektivové dostanou za odměnu bonbón a razítko do kartičky. Slečně v růžové mikině už schází navštívit poslední soutěžní stanoviště, předešlé úkoly již zdárně splnila.

Komentovaného krmení se dočkaly i žirafy. Foto: Dominika Vrbecká

Ani stálé zvířecí osazenstvo zoologické zahrady nepřichází zkrátka. Dalšími hvězdami komentovaného krmení byly žirafy síťované. Ve dvě hodiny odpoledne se u jejich ohrady sešly zástupy návštěvníků. Mnozí z nich se jimi nechali inspirovat a také se naobědvali. Na rozdíl od žiraf, které dávají přednost vegetariánskému menu z listí a sena, volili zejména hranolky z nedalekého stánku.

Klíčová slova: zoo Brno, Den přírodních věd, SPŠCH, pokusy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.