01.05.2018 23:31


První máj na Kamenky přilákal stovky lidí. V úzkých uličkách nebylo k hnutí

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Oslavy 1. máje jsou v Brně tradičním svátkem. Pátým rokem se den lásky a práce slaví i v Kamenné kolonii v Brně-Středu. Místní si zde každým rokem staví stánky s různorodým jídlem a pitím, ručně vyráběnými výrobky nebo si přijdou poslechnout vystupující kapely. V podobném duchu se konal i letošní. O událost projevilo na Facebooku zájem skoro tisíc lidí, v Kamenkách se tak téměř ani nedalo hnout.


Brno – Město slavilo první máj hned na několika místech. Kromě již tradičních oslav komunistů na Moravském náměstí či odborářů na Špilberku si v Kamenné čtvrti místní uspořádali ty své. Poklidná část Brna je charakteristická tamním kamenolomem a Duck Barem, místem různých kulturních akcí. Návštěvníci si v úzké ulici olemované domy mohli dát nejen pivo, ale i něco k jídlu nebo si koupit designový výrobek ve stáncích menších prodejců. Prvomájové oslavy se na takzvaném Kamenku pořádají od roku 2013.

Oslavy začaly od druhé hodiny odpoledne a už po pár minutách se ulice začala plnit zvědavými lidmi. Koneckonců o oficiální událost na Facebooku projevilo zájem asi tisíc lidí, zúčastněných bylo kolem tří set. V Kamenné osadě se slaví už pátým rokem a spousta návštěvníků si akci nenechá ujít žádný rok. „Minulý rok bylo hrozné vedro,“ ozvala se žena z davu. Počasí se vydařilo i tentokrát, teploměr ukazoval dvacet stupňů.

Přestože byly ulice provoněné hlavně jídlem a zdobené různými výrobky, našel se tady i kovář, představitel tradičních řemesel.

Místní Adéla prodávala vlastnoručně vyráběné dřevěné produkty. „Většina je ze dřeva, které nacházíme na procházkách lesy,“ řekla. Výběr byl pestrý - od dámské bižuterie, přes dýmky až po dětské hračky. "Prodávala jsem tady už čtyřikrát.  Schází se tady místní a lidé, kteří to tu mají rádi. Lidé si tady chodí odpočinout, ne pracovat," popsala atmosféru oslav.

Na oslavách nechyběl pouliční antikváriát. „Mám tady spoustu pohádek, které se v češtině prodávaly v Rusku,“ řekl prodejce knih.

Z nabídky jídel si vybrali nejen vegeriátni. Kromě quichů (francouzský slaný koláč - pozn. red.) se nabízely polévky, čínské nudle, pečená kolena i sladké cupcaky. 

Na své si přišli i milovníci kávy. Nápoje na bázi espressa či studené brew (filtrovaná káva překapávaná za studena - pozn. red.) nabízeli lidé z jedné brněnské pražírny kávy. „Vůbec ne, není vůbec horko,“ odpověděli na otázku, zda se jim káva v teplém počasí neprodává špatně. 

Návštěvníci si mohli své pivo vychutnat také při hudebním doprovodu. O hudební program se postaraly dvě kapely, VoHus a TyJáTrio. Ty vystoupily na zahrádce Duck Baru. Lidé si mohli leda klepat nohou do rytmu, kvůli velkému počtu návštěvníků totiž nebylo kde tančit.

Minulý rok bylo hrozné vedro,“

Klíčová slova: 1. máj, oslavy, Kamenná kolonie, jídlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.