07.03.2019 18:33


První letošní slam poetry exhibici vyhrál Jan Binder

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osm básníků vystoupilo ve středu večer na letos první exhibici slam poetry v Brně. Osmičlenná porota dobrovolníků z publika vyhlásila za vítěze Jana Bindera. Druhé místo obsadil Caledon, třetí skončila Bradka. Večerem provázel moderátor Jenda Perla.

Brno – V ArtBaru Druhý pád vystoupilo šest slammerů a dvě slammerky. Nejbouřlivější reakce od publika obdržel Honza Binder a jeho humorná poetická próza o autoerotických zážitcích z pražského Žižkova. V druhém kole udeřil na vážnější notu. Zvolil sebereflexivní lyriku zvanou Sanguis, ve které vyjádřil rozčarování ze sebe sama i lidí kolem. Přestože publikum básníka hlasitě podporovalo, výhru údajně nečekal. „Tak teď jste si ovšem zavařili, protože já jsem si už nic víc nepřipravil,“ komentoval své vítězství Binder, když jej moderátor žádal o tradiční přídavek. Nakonec zarecitoval svou starší báseň Panoptikum. „Tento text mám spojený s Brnem. Je to takový náhled na noční ulice města střízlivou perspektivou,“ vysvětlil vítěz výběr přídavku.

Komediálně pojala svůj výstup také slammerka Bradka. Publikum nejprve překvapila odlehčenou básní o uklízení prachu. Ve druhém kole vsadila na improvizaci. Svůj slam měnila podle námětů posluchačů, které předtím vyzvala, aby na ni křičeli libovolná slova.

Zcela odlišně vypadal výstup Viktora Hanačíka. „Dlouho jsem neslamoval, dneska se necítím na improvizaci,“ sdělil divákům, když přicházel na pódium. Následně plnému sálu procítěně zarecitoval snovou milostnou báseň plnou kosmických motivů a metafor. „Slam není jenom jeden a nikdo vlastně neví, co je slam,“ reagoval na rozmanitost jednotlivých vystoupení moderátor Jenda Perla.

Stále populárnější fenomén, slam poetry, se dá charakterizovat jako mluvený, často improvizovaný projev založený na básnických a hudebních prvcích. Typická je zvukomalebnost, hra se slovy a střídání rytmu. „Na slamu jsem dneska poprvé, všichni účinkující mě příjemně překvapili. Mockrát mě jejich projev od srdce rozesmál,“ hodnotila exhibici studentka filozofické fakulty Lucie Petreková.

Další slam se v Brně bude konat 11. dubna ve spolupráci s Diecézní charitou Brno. Tentokrát na téma sociálních věcí a sociální práce.

Klíčová slova: umění, slam poetry, slam, Brno, poezie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.