18.11.2020 17:21


Protesty zastínily letošní ostravskou připomínku svobody a demokracie

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Živá instrumentální hymna, památky rozsvícené v barvách trikolory a videozáznam z tradičního pietního setkání u pamětní desky na ostravské radnici. Letošní netradiční rok přináší i netradiční oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Část lidí si ale příležitost vyjít do ulic i přes koronavirová opatření vzít nenechala. 


Autor: Regina Rieznerová

Ostrava - Od čtvrté hodiny odpolední se lidé scházejí na Masarykově náměstí. Asi dvě stovky z nich bez roušek zapalují u památníku svíčky, zpívají státní hymnu, mávají vlajkami a volají po svobodě. Nechceme roušky, nechceme vakcínu," rozléhá se po hlavním ostravském náměstí. Dav pokřiky doplňuje o pískání a cinkání klíčů. Připomínka Dne boje za svobodu a demokracii je tady hodně spojována se současnou epidemií. Lidé při této příležitosti přišli vyjádřit svou nespokojenost s vládou i opatřeními. Na vše dohlíží zhruba desítka policistů, která se s davem asi po půl hodině přesouvá městem k ostravské radnici. 

Ulice jsou nyní plné lidí, město žije. Bez roušek, ale s trikolorou na klopě, míří dav k Nové radnici na Prokešově náměstí, kde se už shromažďuje okolo tří set lidí. Radniční věž, stejně jako nedaleký most Miloše Sýkory, hraje národními barvami. U kašny se shlukuje hlučné jádro davu, většina příchozích je však v rozestupech rozprostřena ve všech koutech náměstí. Vlající prapory a opětovné sborové volání po svobodě doplňuje řinčení klíčů a zvonků. Holohlavý muž v maskáčích sahá po zapalovači a zapaluje svou roušku. Tuhle vládu nechcem,” vykřikuje u toho.


Většinu lidí ale k radnici přilákalo zapojení ostravských filharmoniků do oslav. „Přišli jsme uctít výročí 17. listopadu a poslechnout si státní hymnu,” říká muž, který se svou manželkou a dvěma dětmi stojí dál od pokřikujícího hloučku lidí. „Sedmnáctý listopad jsme velmi aktivně zažívaly. Loni jsme si šly výročí připomenout v Praze, letos jsme kvůli koronaviru přišly alespoň tady,” popisují dvě kamarádky ve středním věku. Podle jejich slov se dnes nacházíme v situaci, která na svobodu útočí. Přejí si tak, aby demokratické hodnoty vybojované před 31 lety vydržely i do budoucna

„Je nám ctí být součástí oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Svoboda je něco, co dnes vnímáme, zejména tedy mladší generace, jaksi automaticky, bez uvědomění si, že ji máme. A to uvědomění nastává často až ve chvíli, kdy ji ztrácíme,” dodává k zapojení filharmoniků ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla. V symbolických 17 hodin a 11 minut na balkóně nasvícené radnice začíná desítka muzikantů hrát a první sloka Kde domov můj se rozléhá po okolí. Město se tak přidává k celorepublikové iniciativě Rozsvítíme demokracii státní hymnou. 

Kolem hudebníků vlaje státní vlajka a ostravský znak. Celý dav se přesouvá blíže k radniční budově a zpívá do živé instrumentální melodie hymny její text. Vystoupení město přenáší živě na svém oficiálním facebookovém profilu a Youtube kanálu. Po skončení následuje bouřlivý potlesk, někteří pokračují v její již neexistující slovenské části. Dav se po chvíli rozpouští a lidé míří ke svým domovům.

Další pokračování oslav město přesunulo do online prostředí. Připomínku sedmnáctého listopadu si třetí největší město v zemi od roku 1993 připomíná pietním aktem u pamětní desky obětem zla ve foyer Nové radnice. Kvůli současným koronavirovým opatřením město záznam ze setkání vysílá od 18 hodin na webu klubu Fiducia a na webových stránkách vzdělávací televize Lucerna TV.  

Úvodního slova se ujímá primátor města Tomáš Macura (ANO). „Moc si vážím, že můžu i dnes v těchto improvizovaných podmínkách položit kytici u pomníku politických vězňů,” děkuje všem, kteří měli zásluhu na tom, že dnes žijeme ve svobodě a pokládá kytici v národních barvách s trikolorovou stuhou k pomníku střeženému sokolskou stráží.

Politický vězeň a dlouholetý organizátor pietních akcí Leo Žídek vyzývá k přístupu k současné situaci jako k výzvě. „Když jsme v minulém století přežili dvě světové války a zlé časy nacistické i komunistické totality. Doufejme a věřmě, že s pokorou překonáme a přečkáme i tuto nepříznivou situaci. Berme ji jako výzvu a snažme se neudělat další chybu, vždyť jsme jich už v minulosti udělali tolik.” Svůj vstup pak zakončuje verši básníka Františka Halase a uklání se před pamětní deskou.


„Historie je bitevní pole současnosti. Dá se říci, že pochopíme-li stereotypy, které se v historii světa opakují, máme větší šanci naše chyby neopakovat,” říká ve své řeči publicistka Monika Horsáková za spolek Fiducia a zdůrazňuje důležitost poučit se z minulosti. Vyzývá ke vzpomínce na ty, kteří za vidinu svobodné společnosti zaplatili a pokládá svou kytici k památníku. Závěrem se jinak prázdným foyer radnice rozeznívá státní hymna.


Klíčová slova: oslavy 17. listopadu, Ostrava, hymna, protesty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.