20.02.2020 18:24


Protestující blokovali Křečkovi vstup do úřadu ombudsmana

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stanislav Křeček dnes poprvé vstoupil do budovy veřejného ochránce práv v nové roli. Bývalého zástupce Anny Šabatové zvolili ombudsmanem o týden dříve poslanci. Výsledek volby se nelíbil některým představitelům opozice, ale ani části veřejnosti. V Brně proto novinář a aktivista Jakub Patočka před úřadem ombudsmana uspořádal protest.

Stanislav Křeček v obležení odpůrců.Stanislav Křeček v obležení odpůrců.

Brno – Účastníci obou táborů se začínají scházet v sedm hodin ráno. Jakub Patočka se zdraví s příchozími a upozorňuje, že možná budou potřebovat občanský průkaz v případě, že dojde na střet s policií. O pár metrů dál se mezitím scházejí ombudsmanovi podporovatelé. V prvních minutách si skupiny vyměňují názory nejen na Křečka.

Patočka v Deníku Referendum napsal, že Křečkovo zahájení úřadu bude blokovat vlastním tělem. Sám ale neví, co se v příštích hodinách a dnech stane. „Zatím neplánujeme další protesty. Jsme tu jen, abychom vyjádřili svůj nesouhlas. Jsem rád, že je nás tu víc, ale neustoupil bych, ani kdybych tu byl sám,” prohlásil. Důvody uspořádání protestu zmiňuje ve výše citovaném textu. Podle Patočky nemá Křeček ponětí o mezinárodní shodě na podobě lidských práv a jeho argumentace připomíná konspirační weby. 

Těsně před osmou hodinou se protestující přesouvají z chodníku na schody, které vedou k hlavnímu vchodu do budovy. V ruce mají letáčky, které rozdávají zaměstnancům. Na nich je jim vyjádřena omluva za nepříjemnosti a vyslovení podpory. Patočka několikrát opouští schody a celou situaci vysvětluje těm, kteří v kanceláři pracují, ale nejsou si jistí, zda mohou projít. Letáček dostala i Anna Šabatová, která se s úřadem přišla rozloučit. 

Pod schody se schází čím dál více příznivců nového ombudsmana. „Pan Křeček byl zvolen v demokratické volbě. Má právo na to vykonávat svou funkci,“ řekl Tomáš Kotas, který je jedním z nich. Dialog ale mezi oběma skupinami neprobíhá. 

Lehce před půl desátou na místo přijíždí Křeček. Protestující se okamžitě zmobilizují a vytvoří lidský řetěz. Stejně tak se dávají do pohybu příznivci a přibližují se ke schodům, aby si s Křečkem podali ruku a pogratulovali mu. On sám o události věděl. V předešlých dnech na sociálních sítích komentoval jak příchod odpůrců, tak jeho podporovatelů, a se střetem tak počítal. „Počkám tady, dokud příslušné složky situaci nevyřeší. Jsem ochotný s organizátory debatovat, ale obávám se, že to s nimi není možné,“ řekl Křeček

Po pár minutách přichází policisté a po neuposlechnutí výzvy k opuštění schodů začínají demonstranty odvádět na nedaleké parkoviště. Ostatní účastníci demonstrace se buď rozcházejí, nebo spolu ještě chvíli diskutují. Schody vedoucí do budovy jsou nicméně až na pár transparentů prázdné. Stanislav Křeček vchází dovnitř.

Křeček je druhým kandidátem, kterého navrhl prezident Miloš Zeman. Helena Válková kandidaturu odmítla poté, co server info.cz upozornil na její spolupráci s Josefem Urválkem, prokurátorem z 50. let. Poslanci zvolili Křečka na šest let ve druhém kole volby, kde se utkal s Vítem Alexanderem Schormem.

Klíčová slova: ombudsman, protest, Patočka, Křeček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.