27.11.2020 22:36


Pronásledování křesťanů je v současné době nejhorší v dějinách

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Téměř každý osmý křesťan byl během svého života pronásledovaný kvůli své víře. V minulém roce jich pro své vyznání zemřelo téměř tři tisíce. Vyplývá to ze zprávy organizace Open Doors, která dlouhodobě monitoruje pronásledování křesťanů ve světě.

Pronásledování křesťanů je v současné době nejhorší v dějinách, autor: Dominika Pohludka

Praha – Křesťané jsou nejvíce pronásledovanou náboženskou skupinou. Podle zprávy neziskové organizace Open Doors je perzekuce křesťanů momentálně nejhorší v dějinách. Loni pro svou víru zemřelo téměř tři tisíce křesťanů. Obětí je ve skutečnosti ještě více.

Údaje ve zprávě jsou podhodnocené, neboť mnoho případů se vůbec nedostane na veřejnost. „Nemáme ani data o úmrtích způsobených dlouhodobou diskriminací jako je například omezení přístupu k pitné vodě,“ řekl pro Vatikánský rozhlas zástupce Open Doors Cristian Nani. Zároveň poukázal na nárůst případů sexuálního násilí. „Jde o ženy, které byly uneseny, znásilněny a někdy bohužel zavražděny. Víme ovšem, že je to pouhá špička ledovce. Je tady také celá velká oblast nucených sňatků, které zatím nejsme schopni dobře sledovat,“ informoval Nani.

Počet zemí, v nichž jsou křesťané pronásledovaní, se za posledních deset let zvýšil téměř o třetinu, a to na 143 států. K největšímu počtu vražd dochází v posledních letech v Nigérii. „Může za to příliv extremistů z Boko Haram (islamistická povstalecká skupina, pozn. red.),“ popsal nigerijský katolický kněz Joseph Bature Fidelis. Uvedl, že situace je nejhorší na severu země. „Miliony lidí se už musely přestěhovat. Extremisté vraždí a unášejí ženy a děti. Úřady to ale neřeší,“ dodal Fidels.

Podobná situace panuje i v Pákistánu. „Většinu obyvatelstva tvoří muslimové. My křesťané představujeme asi jedno procento. Jsme považováni za občany třetí kategorie,“ sdělil právník Akmal Bhati. Pákistán je podle jeho slov nepřátelský pro jednotlivce, kteří se chtějí svobodně vyjadřovat a vyznávat svou víru. „Problémem jsou různé místní domobrany, povstalci a organizace jako je Islámský stát. Sice se liší ve své ideologii, ale jedno mají společné, násilně vnucují své přesvědčení ostatním,“ upozornil Bhati.

Poukazoval také na nedávnou vraždu. „Muž se vykoupal v prameni, muslimové ho odtáhli, mučili, a poté zavraždili. Prý pramen znečistil, protože to byl špinavý křesťan,“ uvedl Bhati. Podobné případy jsou podle něj na denním pořádku. „Za poslední tři měsíce extremisté v Pákistánu unesli přes dvacet dívek a nutili je konvertovat k islámu. Když nechtěly, tak je únosci zavraždili,“ uzavřel.

Všechny informace zazněly na online konferenci Pronásledování pro víru ve světě, která se konala tento týden ve spojitosti s Červenou středou. To je mezinárodní den, kdy si lidé připomínají osoby, které byly pronásledované pro své náboženské vyznání.

Klíčová slova: náboženství, pronásledování, křesťané, Pákistán, Nigérie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.