04.12.2017 19:02


Pronájem bytu bez realitní kanceláře? Společnosti inzeráty prověřují, smlouva ale není povinná

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Shánět bydlení bez realitní kanceláře znamená především ušetřit peníze za provizi. Společností, které se soustředí na inzerci takových nabídek, je několik. Liší se konkrétními způsoby prověřování i samotným konceptem, nájemní smlouvu si ale zájemce musí hlídat sám. Záleží také, jestli chce zájemce aktivně hledat, nebo se nechat oslovovat majiteli.

Příklad studentského bydlení (Autor: Lenka Čechová)

Brno – Že shánět bydlení znamená spojit se s realitní kanceláří a zaplatit jí tučnou provizi? Tak tomu bylo dříve, dnes mají zájemci o bydlení na výběr. Část z nich tak volí inzeráty společností, které se zaměřují na pronájem bytů bez realitních kanceláří, a tedy bez provize. Opatrnost je však stále na místě. Společnosti prověřují pronajímatele i inzeráty samotné, ale na nájemní smlouvě se dohaduje zájemce s majitelem sám. Podle právničky Markéty Selucké je důležité mít smlouvu vždy v ruce, jinak můžete dopadnout jako studenti, o jejichž případu jsme informovali.

Mezi společnosti, které zprostředkovávají bydlení bez účasti realitních kanceláří, patří například UlovDomov.cz. Před dvěma lety navíc spustili prověření rizikovosti osob. „Službu mohou používat jak nájemníci, tak nájemci. Vhodná je pro každého, kdo chce uzavřít nějaký právní vztah,“ uvedl jeden ze zakladatelů společnosti Martin Březina a dodal, že službu zatím využilo více než 200 tisíc lidí. Kromě této možnosti kontrolují pronajímatele i zaměstnanci společnosti. „Ověřujeme mail inzerenta a řadu dalších faktorů,“ vysvětlil Březina.

Zatímco většina společností předpokládá, že zájemci o bydlení budou aktivně hledat sami, Férový pronájem.cz stojí na jiné myšlence. „Říkáme, že nájemník je král, protože má peníze na zaplacení nájmu. A to přeci majitelé chtějí, proto si u nás nájemníky hledají,“ naznačil hlavní myšlenku projektu výkonný ředitel Jan Kotyz. „Majitel od nás navíc dostane informace o nájemci, například odkud pochází a jakými jazyky mluví. Díky tomu si majitel může o nájemci udělat představu,“ řekl Kotyz a doplnil, že v případě, že někdo vytvoří více poptávek na stejnou mailovou adresu, systém Kotyze upozorní a on inzerát zkontroluje.

I společnost Bezrealitky.cz prověřuje své uživatele. „My sami ověřujeme uživatele na základě telefonního čísla. V rámci nadstavbové služby si může uživatel nechat ověřit údaje pomocí různých registrů dlužníků,“ shrnula Kateřina Dlouhá ze zákaznické péče. „Inzerovat u nás mohou pouze vlastníci nebo spoluvlastníci nemovitostí. Pokud zjistíme, že došlo k porušení, inzerci i účet zablokujeme,“ vysvětlila Dlouhá.

Dalším způsobem, jak sehnat pronájem, je i hledání ve facebookových skupinách. Zde už neprobíhá žádné ověřování, vše je tedy na zájemcích. „Vždycky je důležité dohodnout písemnou smlouvu. Mít jistotu, že osoba, která službu poskytuje, skutečně existuje. Určitě bych nedávala peníze dopředu, než byt uvidím,“ shrnula právnička Selucká. Přes facebookovou skupinu si bydlení našla i dvacetiletá Veronika Harciníková. „Zkoušela jsem všemožné skupiny a některé společnosti. Samozřejmě jsem si v katastru nemovitostí ověřila, jestli je pronajímatel skutečně vlastníkem,“ popsala svoji zkušenost Harciníková.

Ačkoliv některé služby výše popsaných společností jsou zpoplatněné, vyplatí se alespoň nějaké ověření provést. Ať už na vlastní pěst v katastru nemovitostí, nebo například přes zmíněné společnosti. Nájemník má pak jistotu, že člověk, se kterým má smlouvu, je skutečně vlastníkem bytu. Vzory nájemních smluv se dají rovněž zdarma nalézt na stránkách společností. Ačkoliv studenti na nájemní smlouvě netrvají, právě tyhle drobnosti chrání nájemce před různými problémy.

Klíčová slova: nájemní smlouva, studenti, bydlení, UlovDomov, Férový pronájem, Bezrealitky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.