12.11.2020 20:59


Proměna brněnského Bronxu se blíží ke konci

Autor: Veronika Franková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Neoblíbená oblast v okolí Cejlu dostala díky černobílým kresbám brněnské výtvarnice nový nádech.

Most na ulici Vlhká. Autor: Veronika Franková

Brno –  Projekt Brnox II výtvarnice Kateřiny Šedé míří do finále. Dříve neoblíbená místa v takzvaném brněnském Bronxu nyní zaujmou černobílými kresbami. Tato oblast se nachází východně od centra, spadá do městských částí Brno-střed a Brno-sever. Konkrétně jsou to například ulice Bratislavská a Cejl.

První zkrášlující úpravy začaly již v létě. „Mezi nejviditelnější patří malby na obchodě na ulici Hvězdová a na mostě na ulici Vlhká. U parčíku u ubytovny Pohoda opravili stěnu a vznikla na ní také zajímavá kresba," uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík. Dále bude na domě na adrese Cejl 49 namalována grafika, na ulici Vlhká přibydou malby na další části zdi a budou pomalovány také poklopy kanálů. Celkové náklady na tento projekt jsou 1,238 milionu korun.

„Mně to přijde super. Líbí se mi způsob, jakým se přiznala povaha místa v souladu se zlepšením," řekla obyvatelka Brna Kristýna Daňková. Ohlasy na probíhající úpravy jsou různorodé. „Přijde mi to hodně peněz za tvorbu, která bude do pár měsíců přemalovaná jinými umělci, tentokrát zdarma," uvedl místní Pavel Klein. V rámci poslední etapy projektu dostanou výtvarná díla také nátěr chránící před dalšími graffiti.

Výtvarnice Kateřina Šedá, která stojí za celým nápadem zkrášlení brněnského Bronxu, vydala již v roce 2016 knihu Brnox. Jde o netradičního průvodce touto částí města. Autorka se pomocí rozhovorů, reportáží a příběhů snaží zmapovat tuto lokalitu. Na jednu z tras z této knihy navazuje právě již zmiňovaný projekt.

Klíčová slova: Brno, brněnský bronx, Cejl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.