18.05.2018 09:13


Projekty úprav parku v Rooseveltově ulici jsou k vidění v Urban centru

Autor: Rudolf Požár | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od včerejška si lidé v Urban centru mohou prohlédnout nejlepší projekty ideové soutěže na rekonstrukci parku podél Rooseveltovy ulice v Brně. Pokud dojde ke změně územního plánu, mohl by se tento dlouhodobě zanedbávaný prostor proměnit podle vítězného návrhu architekta Jiřího Vokřála a jeho týmu. Jejich řešení má vést k otevřenosti a dostupnosti celého parku bez porušení stávající zeleně. 

Současný stav parku v Rooseveltově ulici. Foto. Rudolf Požár

Brno – V Urban centru včera organizátoři zahájili výstavu šesti prací, které navrhují úpravu parku v Rooseveltově ulici. Soutěž vyhlásili zastupitelé městské části Brno-střed, aby získali koncepty pro případnou změnu územního plánu. Výstava potrvá až do 8. června. Mezi vystavenými projekty je práce týmu Jiřího Vokřála, kterou porotci vybrali jako vítěznou. 

"Chtěli jsme zjistit, jaká by v budoucnu měla být podoba samotného parku, a ideově se jednalo o možnou variantu dostavby Rooseveltovy ulice," řekl zastupitel a zadavatel soutěže Petr Bořecký. Trojúhelníkovému parku v lokalitě mezi pasáží Typos a bývalým augustiniánským klášterem nebyla dlouho věnována pozornost. Vzhledem k umístění poblíž historického centra má tento veřejný prostor velký potenciál.

Nejlepší projekt vytvořili architekti Jiří Vokřál, Michaela Tománková a Ján Augustin. "Snažili jsme se najít urbanistické řešení, které povede k celkové otevřenosti a dostupnosti parku. Hodně jsme se zabývali jižní částí, která je v současnosti tvořena nesourodou strukturou staveb a působí neutěšeně," řekl Jiří Vokřál. Součástí vítězného plánu na zušlechtění tohoto území je i výstavba nového domu, který by navázal na linii staveb podél Rooseveltovy ulice. Ta je zde totiž zakončena pouze holým štítem.

"Uvidíte razantní řešení s městskými prostory, měkká řešení s velkým respektem vůči parku a řešení, která se snaží pracovat se stopami historie. Porota stála před úkolem vybrat řešení, které všechna tato kritéria zohledňuje v největší rovnováze," řekl předseda poroty Jiří Oplatek. Volba nakonec padla na projekt Vokřálova týmu, jenž také zachovává stávající kořenový systém a vzrostlou zeleň. Vysoké stromy mají dobrý vliv na městské klima, a proto je výhodné je ponechat.

Trojúhelníkový prostor parku vznikl vyhřeznutím augustiniánského kláštera z původní středověké zástavby. Proto se tam nalézá bohaté archeologické naleziště. "Pod tou zelení, pod tím parkem, jsou archeologické stopy ať už ve smyslu středověkého opevnění nebo zbytků barokního opevnění. Jsou tam dokonce zahrnuté zbytky bývalé Běhounské brány," dodal Oplatek.

Vítězný návrh týmu architekta Jiřího Vokřála. Zdroj: brno-stred.cz

Klíčová slova: park, Rooseveltova ulice, Urban centrum, architektura, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.