01.12.2017 22:33


Projekt Re – use je v Brně populární, vedení Brna plánuje rozšíření sběrných míst i přehlednější web

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt Re – use nabízí opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už lidé doma nepotřebují. V dohledné době plánuje město Brno a společnost SAKO rozšířit sběrná místa a propagovat projekt mezi další lidi. Díky Re – use se odkupem starých věcí ze sběrných dvorů podařilo vybrat částku dvě stě tisíc korun na podporu výsadby květin v Brně. 

Re- use point na Veveří

Brno – Dát šanci na druhý život věcem, které by jinak skončily v popelnici. Tak zní hlavní myšlenka projektu Re – use, který v Brně funguje už téměř rok a půl. Na čtyřech sběrných místech mohou lidé odkládat nepotřebné drobné předměty, které si jiní mohou odkoupit za symbolickou cenu a přispět tak na výsadbu městské zeleně.

Na tzv. Re – use pointy mohou lidé od loňského června nosit věci, pro které už nenalézají využití. Nejčastěji se jedná o knihy, drobnou keramiku, vybavení do domácnosti či sportovní náčiní. Tyto a mnohé další předměty pak pracovníci sběrného dvora v otevíracích hodinách nabízejí k prodeji zájemcům z řad veřejnosti za symbolickou částku, zpravidla od desíti do sta korun. „Do dnešního dne se z projektu vybralo přibližně dvě stě tisíc korun, za které jsme vysázeli květinové záhonky po celém Brně,“ uvedla garantka projektu Květoslava Houzarová z Magistrátu města Brna.

Projekt Re – use, který zaštiťuje Magistrát města Brna společně s odpadovou společností Sako, a.s., funguje podle Houznarové v Brně velmi dobře. „Brno je v České republice průkopníkem re – use projektů, v současné době provozujeme čtyři sběrná střediska na drobné předměty a v dohledné době chceme jejich počet navýšit, aby lidé nemuseli věci přepravovat na dlouhé vzdálenosti.“

Sběrná střediska projektu Re - use

Do sběrných dvorů zapojených do projektu Re – use chodí nakupovat i studentka Vendula Vaňáčková: „Líbí se mi, že každý si tu může za pár korun najít to svoje a k tomu získá i dobrý pocit, že recykluje a odpad nemíří hned do spalovny. To, co je odpad pro jednoho, může být doslova poklad pro druhého. Mými nejmilejší úlovky jsou pro mě květináče, jelikož jsem nadšená pěstitelka pokojových rostlin.“

Kromě rozšíření sběrných míst chystá vedení města a společnost SAKO také osvětovou kampaň i další doprovodné akce, které si kladou za cíl zvýšit povědomí o projektu i možnostech nakládání s odpadem. „Chceme vytvořit nové webové stránky projektu, které např. umožní vkládat fotografie věcí ze sběrných míst a aktuality nebo také zorganizovat nějaký bazárek s věcmi z Re – use,“ dodala Květoslava Houzarová.

Projekt Re – use zastřešuje další dva podobné projekty: Re- nab a Retro – use. V rámci projektu Re – nab rozdělí Odbor sociální péče nábytek sociálně slabším rodinám, kteří nemají finanční prostředky na nové vybavení bytu. Retro – use se zabývá věcmi vyrobenými před rokem 1990, které se nabízí muzeím i veřejnosti na pravidelných bazárcích. 

Klíčová slova: Re - use, recyklace, odpad, Brno, projekt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.