17.04.2020 16:36


Projekt Gastro žije! zajistí bezpečné stravování venku

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Iniciativa Gastro žije! představila prototyp venkovního posezení pro hosty barů, restaurací a kaváren, který splňuje současná nařízení vlády. První stoly nainstalovala na brněnském Kapucínském náměstí. Projektem podpoří uzavřené podniky, firmy bez zakázek a hostům nabídne bezpečné posezení na veřejnosti.

Vizualizace bezpečné gastrozóny na brněnském náměstí Svobody. Foto: Gastro žije!

Brno – Více než měsíc jsou z důvodu vládního nařízení částečně nebo zcela uzavřeny podniky po celé republice. Pomoci jim chtějí iniciátoři brněnského projektu Gastro žije!, kteří přišli s nápadem na venkovní posezení splňující současná nařízení. První stoly nainstalovali na Kapucínském náměstí v Brně. 

„Bezpečnou venkovní gastrozónu tvoří nepohyblivý stůl se třemi sedátky, kolem kterého je vyznačená bezpečná zóna podle pravidel stanovených vládou. Zákazník si u okénka restaurace vyzvedne jídlo, zaplatí jej a spolu s partnerem a maximálně jedním dalším členem rodiny pohodlně zkonzumuje na veřejnosti bez nutnosti mít nasazenou roušku," popsal fungování spoluautor projektu Petr Kadlec. Stoly jsou navíc vytvořeny ze svařované ocelové konstrukce, jejíž povrch lze snadno dezinfikovat. Na desku stolu lze navíc použít i měď, na které viry nepřežijí. Zákazníci získají díky bezpečné zóně osobní prostor, ve kterém se nebudou cítit ohrožení pohybem dalších osob v jejich okolí.

Gastrozóny by pomohly restauracím a kavárnám, které uzavřením přišly o tržby. Projekt ale pomůže i firmám, které by stoly vyráběly. Ty vlivem koronavirové pandemie přišly o zakázky. Iniciátoři nyní čekají na souhlas ministerstva zdravotnictví s další instalací stolků. 

Projekt podpořily mnohé brněnské podniky. Mezi nimi jsou například restaurace Šelepova No. 1, Lokál U Caipla, Kohout NA VÍNĚ nebo Café Pilát. Nápad se líbí i obyvatelům Brna. „Většinu času trávím v centru města a obzvlášť teď s blížícím se létem mi chybí možnost posedět venku s přáteli v některém z barů. Navíc budu ráda, když takto podpořím své oblíbené podniky,“ uvedla Veronika Přichystalová. 

Autoři projektu plánují stolky využít i po skončení bezpečnostních opatření. Uplatnění najdou v parcích nebo lesích, na hřištích, u vody, na chalupách nebo mohou zůstat v majetku měst. 

Podle plánu na rozvolňování opatření, který představila vláda, by restaurace měly otevřít venkovní zahrádky 25. května. O dva týdny později, 8. června, se počítá s otevřením vnitřních prostor restaurací, kaváren a barů. Současný plán je ovšem pouze orientační a může se měnit podle vývoje pandemie koronaviru.

Klíčová slova: stravování, Brno, koronavirus, restaurace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.