03.03.2020 22:11


Projekt Fakta o klimatu: Chceme zmenšit propast mezi vědci a veřejností

Autor: Radka Rybnikárová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Fakta o klimatu je projekt, do kterého se dobrovolně zapojují akademici, klimatologové i IT profesionálové. Jejich záměrem je shromáždit data o změně klimatu do pochopitelné a snadno čitelné formy. „Snažíme se překlenout propast mezi vědci, kteří znají spoustu věcí a komunikují je vědeckým jazykem a lidmi, kteří by se chtěli s vědci bavit, ale ta propast je pro ně příliš velká,“ říká jeden z iniciátorů projektu Ondřej Přibyla.

Jedním z iniciátorů projektu Fakta o klimatu je Ondřej Přibyla.

Vyznat se ve změně klimatu je na dlouho

Jak vznikl projekt Fakta o klimatu?
Jedním z impulzů byla první stávka Fridays For Future (FFF). Při rozhovorech s novináři jsem zjistil, že jediné zdroje, z nichž vycházeli, byly jen tiskové zprávy stávky. Ptal jsem se, jestli se snažili další zdroje dohledat a novináři odpověděli, že na to vůbec neměli čas. V té době jsem si uvědomil, že vyznat se v informacích o změně klimatu je běh na dlouhou trať. Řekl jsem si, že je nutné udělat nějaký datový rozcestník.

Jaké byly další podněty pro vznik projektu?
Dalším, ale ne posledním impulsem, bylo, když jsem seděl s kamarádem v hospodě a vytáhl jsem zprávu od Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Poprosil jsem ho, aby ji přečetl. On má doktorát z informatiky, a přesto, že je zvyklý číst náročné články, zprávě nerozuměl. Nechci, aby to vyznělo pateticky, ale propojování komunikace a vědy mě provází celý život a označil bych to za mé životní téma.

Na koho, kromě novinářů, projekt cíli?
Cílová skupina je každý, kdo by se chtěl dozvědět, co se píše ve zprávách IPCC či ve vládních materiálech Česka. Ale nemůže si dovolit nad nimi trávit spoustu času, nebo jsou pro něj příliš složité. Tím pádem cílíme na lidi, kteří informace buď potřebují, nebo chtějí. Taky bychom rádi, aby naše materiály byly použitelné pro učitele. Do budoucna plánujeme oslovovat lidi na další spolupráci.

Projekt vzniká po večerech

Snažíte se projekt Fakta o klimatu sdílet mezi lidi?
Ne, nemáme na to energii a lidi. Projekt je dobrovolnický, zatím stále vzniká po večerech. A sdílením mezi lidi na sociálních sítích se dá ztratit velké množství času. My jsme si řekli, že chceme dělat dobrou práci, ona už se mezi lidi dostane.

Víte o nějakém příkladu, kdy by někdo informace z Fakta o klimatu využil?
Například iRozhlas vydal článek, ve kterém použil sedm našich grafik. Text by nevznikl, kdybychom svoji práci neudělali. To, v co jsme doufali, že bude mít smysl, se ukázalo, že opravdu smysl má. Novinář byl schopen prohlédnout si naše data a dále je zpracovat.

Kolik lidí pracuje na projektu?
Jádro týmu tvoří zhruba deset lidí. Pokud počítám všechny, kteří kdy přišli a něčím přispěli, bylo do projektu zapojeno přes padesát lidí. Pokud by se k nám chtěl někdo z Fakulty sociálních studií přidat, rádi ho uvítáme v našem týmu. Na stránkách faktaoklimatu.cz máme mail, na který se nám zájemci můžu ozvat.

Chceme téma klimatu dostat za hranice velkoměst

Kolik zabere tvorba jedné infografiky?
Mám pocit, že se to stále učíme, tím pádem nám tvorba zabere mnohem více času, než bych si představoval. Zpracování zabírá desítky hodin. Někdy trvá dlouho najít formu v níž data zobrazíme, jindy je problémem hledání samotných dat.

Kde vznikl nápad informace a data o klimatu i přednášet na přírodovědecké fakultě?
Myslím, že je to důsledek pouliční akademie, na které jsem přednášel pro stávkující s pomocí infografik na banerech. Tam jsem se setkal s Vendulou Svobodovou, která nakonec zorganizovala první přednášku na přírodovědecké fakultě. Na setkáni na Fridays For Future (FFF) ji zajímalo, jestli bychom mohli zkusit udělat pouliční akademii i na Masarykově univerzitě.

Máte v plánu takový druh přednášky ještě na univerzitě zopakovat?
Pravděpodobně ano, ale pro nás to není primární věc, kterou chceme dělat. Ale rádi bychom pomohli tomu, aby se téma dostala i mimo Prahu a Brno.

Chtěl jsem dát stávkám smysl

Jak jste se ocitl na FFF?

Byla to první událost, kdy jsem se zúčastnil něčeho spojeného s aktivismem. Učil jsem klimatické změny na přírodovědecké fakultě a zároveň komunikaci v konfliktních situacích. S tím, co vím, je těžké zůstat doma a tvářit se, že se nic neděje. Šel jsem tam, abych zjistil, jak vypadá taková stávka a abych se pobavil s lidmi. Zároveň mě organizátorka FFF Lucie Smolková poprosila, jestli bych na stávce nepromluvil o práci s emocemi ve spojení s klimatickou změnou. Na tohle téma jsem měl dvouminutový příspěvek.

Co vás vedlo k tomu udělat na dalších stávkách FFF pouliční akademii?
Pouliční akademie vznikla na základě toho, že jsem viděl první stávku. Říkal jsem si, že se mi nelíbí stávkovat takovýmto způsobem a chtěl jsem, aby měly stávky smysl. Také středoškoláci říkali, že chtějí vědět o změně klimatu více, ale ve škole jim vyhledávané informace neřeknou. Proto jsem se rozhodl udělat pouliční přednášky.

Máte do budoucna v plánu mluvit o nějaké dalším tématu kromě změny klimatu?
Problémů je hodně. Ale myslím, že tomuto tématu se budu věnovat následujících deset let. Zajímám se také o komunikaci o budoucnosti, pro lidi je těžké se o ní bavit. Nechci, aby rozhovory o budoucnosti byly věštěním a sněním, ale abychom jsme se o ní bavili produktivně.

Klíčová slova: Fakta o klimatu, Ondřej Přibyla, Fridays For Future

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.