18.12.2017 22:53


Projekt brněnského studenta může prodloužit výdrže baterií v mobilu

Autor: Jan Středa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský student Jiří Matyáš přišel na způsob, jak ušetřit energii při provozu výpočetní techniky. To můžou lidé využít kromě šetření finančních prostředků například také v oblasti výdrže baterií v mobilu. Se svou diplomovou prací, v níž tento nápad zkoumá, zvítězil v letošní soutěži IT SPY a svůj výzkum hodlá dále rozpracovat.

Jiří Matyáš. Foto: Jiří Matyáš

Brno – Jiří Matyáš se stal letošním výhercem každoroční soutěže IT SPY. Soutěžil se svou diplomovou prací, která se zaměřuje na úsporu energie ve výpočetní technice. Využití může tato technologie mít ve více oblastech, hlavní průlom však přinese v oblasti mobilních zařízení. „Zde je kladen důraz na spotřebu elektrické energie z hlediska doby výdrže baterie,“ říká Matyáš.

Počítače a výpočetní technika mají dnes spoustu různých funkcí. Ať už se jedná o psaní textu, prohlížení internetu či údržbu systému, všechny procesy těchto zařízení jsou ve své podstatě výpočty. Aby tyto funkce tedy pracovaly správně, bylo ještě donedávna potřeba naprosto přesných výpočtů, které spotřebovávaly spoustu energie. Výzkum Jiřího Matyáše však přichází s řešením. „Díky zavedení drobné chyby do výpočtů je možné ušetřit výraznou část elektrické energie potřebné k těmto výpočtům,“ vysvětluje. Procesy však budou pracovat stále správně a spotřeba energie se může snížit až o 80 procent.

Projekt by tedy měl obecně usnadnit návrh a vývoj počítačových systémů, které budou efektivně využívat elektrickou energii. Kromě mobilních zařízení může tedy pomoci i velkým výpočetním centrům, které provádějí vědecké výpočty. „Stále větší část nákladů na provoz těchto center tvoří spotřeba elektrické energie a zavedení přibližného počítání by mohlo tyto náklady výrazně snížit,“ vysvětluje Matyáš.

Toto téma řeší několik výzkumných skupin po celém světě, jednou z nich je právě i skupina působící na fakultě informačních technologií VUT. „Na výzkumu dále pracuji v rámci svého doktorského studia na FIT VUT. Naším cílem je vyvinout obecnou metodu, která by byla schopna fungovat pro různé digitální obvody a posléze ji zkusit rozšířit i na počítačový software,“ říká Matyáš. „Je možné, že výsledný nástroj bude dostupný na webu, aby si jej i ostatní zájemci mohli vyzkoušet a případně ho vylepšit o svoje vlastní nápady,“ dodává.

Projekt Matyáš nedělá kvůli slávě či penězům. „Motivace výzkumu je spíše akademická,“ říká. Jeho triumf v IT SPY 2017 mu nicméně přinesl určitá zasloužená pozitiva. „Vítězství v soutěži mi přineslo hlavně mediální pozornost a několik nových kontaktů. Protože v současné době plánuji vést svůj výzkum dále, mohly by se hodit například z hlediska možnosti spolupráce s jinými univerzitami případně firmami,“ komentuje Matyáš. Svou výhru bere spíše jako dodatečnou odměnu za provedený výzkum než cíl, ke kterému by během řešení práce směřoval.

Soutěž IT SPY se koná každý rok a vybírá nejlepší diplomové práce z České a Slovenské republiky. Letos soutěžilo asi 1800 prací, porota dále vybrala 9 finalistů. „Výhra v soutěži mě samozřejmě těší, stejně jako mou rodinu a přátele. Jen kolegové si ze mě teď dělají legraci, jestli mám čas dobít i jejich mobilní telefony,“ směje se Matyáš.

Klíčová slova: počítače, technika, energie, spotřeba, IT SPY, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.