05.04.2020 14:34


Prodej a spotřeba antidepresiv se každým rokem zvyšují

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za posledních dvacet let se poptávka po antidepresivech výrazně zvýšila. Přestože nejvíce zastoupenou skupinou konzumentů jsou senioři ve věku 70 a více let, věková hranice se postupně zmenšuje. „Snížení je dáno tím, že mladí lidé dnes považují návštěvu psychiatra za normální věc,“ vysvětluje lékárnice.

Ilustrační foto (Foto: Světlana Nedvědová)

OSTRAVA – Třiadvacetiletá Klára Budínová se před třemi lety dozvěděla, že trpí úzkostně depresivní poruchou. Po návštěvě u psychiatričky začala pravidelně užívat antidepresiva a jedenkrát týdně chodit na terapii. „Měla jsem často panické ataky. Byly to velké návaly úzkosti, kdy jsem nemohla ani opustit byt a dojít si někam na úřad nebo do obchodu. Strach mě úplně pohltil, měla jsem sklony k sebepoškozování a také problémy se spánkem,“ popisuje Budínová projevy své nemoci, které se po nasazení léků zlepšily.

Podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv se prodej antidepresiv dlouhodobě zvyšuje. Zatímco v roce 2000 odeslali distributoři do lékáren a dalších zařízení zhruba dva a půl milionu balení, o deset let později se počet více než zdvojnásobil. V roce 2015 to bylo již téměř 6,7 milionu. „Obecně lze říct, že v posledních deseti letech dochází určitě k vyššímu předepisování antidepresiv. Psychiatra v nemocnici nemáme, přesto je výdej tohoto typu léků v naší lékárně poměrně vysoký. Vydáváme přibližně padesát balení za týden,“ konstatuje lékárnice Jana Cutáková.

V roce 2019 patřila k nejčastěji předepisovaným antidepresivům Elicea, kterou nyní v kombinaci s lékem Lyrica užívá také Budínová. „Cítím se po nich utlumenější, ale řekla bych, že to bývá u všech antidepresiv. Jinak je snáším dobře, nikdy jsem nepocítila vedlejší účinky. Léky mi pomáhají bojovat a dostávat se dál,“ říká Budínová. Podle lékařky Marty Zajíčkové chodí lidé pro předpis častěji k psychiatrům než k obvodním lékařům, přestože ti jej mohou vystavit také. „Může to být však zkresleno tím, že lidé obecně moc nechodí k obvodním doktorům,“ dodává Zajíčková.

V současnosti se Budínová snaží proti nemoci bojovat i jiným způsobem. Od předloňského léta je aktivní na dvou instagramových účtech. Na jednom popisuje svou cestu životem s úzkostně depresivní poruchou a na druhý přidává vlastní uměleckou tvorbu. „Malba je pro mě formou terapie. Dokážu se u ní uvolnit a mám dobrý pocit z toho, že něco tvořím. Rozhodně bych chtěla, aby mé obrazy nebo trika s mými motivy dělaly radost někomu dalšímu,“ říká s úsměvem Budínová. Ačkoliv ví, že antidepresiva ještě nějakou dobu užívat bude, vyhlídky do budoucna má optimistické. „Jednou určitě přijde čas, kdy začnu dávky pomalu snižovat a snad se dostanu i do bodu, kdy budu úplně bez léků,“ uzavírá Budínová.

Infografika (Autor: Světlana Nedvědová)

Klíčová slova: antidepresiva, duševní zdraví, úzkostně depresivní porucha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.