06.12.2017 18:48


Prodávat a nakupovat nemusí lidé jen v korunách. V brněnském Rozleťse platí brky

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnské kavárně Tři ocásci se lidé v úterý pátého prosince dověděli o některých ekonomických alternativách v tuzemsku i v Evropě. Přítomní diskutovali třeba o brněnském výměnném obchodním systému Rozleťse, ve kterém lidé neplatí korunami, ale alternativní měnou, takzvanými brky. Podobné komunity jsou i na dalších místech v Česku, například v Praze, na Vysočině nebo na Ostravsku.

Komunita Rozleťse funguje od roku 2011.

BRNO - Za domácí med Brňané zapojení v místní komunitě Rozleťse dostanou třeba tři soukromé hodiny španělštiny nebo několik sklenic domácího zelí. Komunita funguje jako místní výměnný obchodní systém (z. angl. Local Exchange Trading System, LETS), ve kterém si lidé vyměňují své produkty bez použití zákonem uznaného platidla. To se zájemci dověděli na večerní přednášce v brněnské kavárně Tři ocásci v úterý pátého prosince. Správce Rozleťse Martin Malec zmínil výhody i nevýhody alternativních ekonomických systémů.

Lidé zapojeni v brněnském systému místní měny Rozleťse na internetových stránkách nabízejí své zboží či služby ostatním zaregistrovaným uživatelům. Za své produkty však nedostanou peníze, ale místní alternativní měnu brky, což je zkrácené vyjádření pro brněnský kredit, za který na stránce poté i nakupují. Noví uživatelé začínají vždy s nula brky a mohou jít bez úrokové sazby do plusu i do minusu. „Uživatelé si sami určují, kolik brků za své produkty chtějí. Doporučujeme za jednu hodinu práce žádat sto až sto padesát brků, protože o jednom brku přemýšlíme jako o jedné koruně. Lidé v Rozleťse mají ale tendenci své zboží podhodnocovat. Nedávno jeden pán nabízel domácí zelí za patnáct brků. To je přeci za bio výrobek strašně málo,“ sdělil Malec.

Lidí je v komunitě Rozleťse asi sto, ale těch aktivních je okolo padesáti. „V Rozleťse nabízím třeba terapeutická sezení a hodiny španělštiny nebo také to, co mi zbylo doma, například oblečení. Skvělé je, že to propojuje a seznamuje lidi s podobnými zájmy. Děláme i různá setkání na našich zahradách,“ řekla Patricie Tesařová, která se do komunity zapojila v roce 2012 přes kamaráda, který jí poskytl med za brky. „Člověk na našich stránkách najde spousty věcí, ale stále je Rozleťse pouze doplňková aktivita. Koruny to ani náhodou nenahradí. Za brky si člověk nekoupí elektriku, léky ani mouku a jiné suroviny, ze kterých pak upeče chleba a prodá ho za brky. Naše komunita je teď pro všechny zapojené především koníčkem,“ sdělil Malec.

Podobných LETS skupin existuje v Česku asi deset, a to třeba v Praze, v Lysé nad Labem nebo na Jesenicku. V některých zemích jsou místní výměnné obchodní systémy rozsáhlejší, například v Katalánsku, kde funguje sociální měna ECO, kterou lze směnit za eura. S tou obchoduje více než pět tisíc lidí. „V této komunitě jsou zapojeni třeba i doktoři. Lidé používající ECO se soustředí na uspokojování hlavně základních potřeb, a tak musím říct, že vesničané se svými výrobky jsou pro takový systém důležitější než lidé z města, kteří nabízejí především služby,“ řekl Jan Blažek, student environmentalistiky z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který se zabývá komunitní ekonomikou. 

 

Klíčová slova: LETS, Rozleťse, brky, alternativní měna, komunitní ekonomika

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.