10.12.2019 08:39


Prodat cigarety dětem? V Brně žádný problém, odhalil test Stisku

Autor: Kateřina Hladíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Redaktoři Stisku zjišťovali, jestli brněnské trafiky prodají cigarety sedmnáctiletému figurantovi a společně prošli patnáct provozoven. V drtivé většině prodejci krabičku cigaret figurantovi prodali.

Statistika

Brno – Statistiky hovoří jasně. Čtyři pětiny současných kuřáků začalo s cigaretami ještě před osmnáctinami. Jak potvrdil test redakce Stisku, mladiství nemají sebemenší problém se k tabákovým výrobkům dostat. A stačí jim zvolit nejjednodušší způsob. Přestože za prodej cigaret mladistvým hrozí až půlmilionová pokuta, v Brně je to běžná praxe. 

Reportéři vybrali patnáct trafik v centru města, ve kterých sedmnáctiletý Sebastian zkusil koupit balíček cigaret. Jen ve třech trafikách ho požádali o doklad totožnosti a ve všech ostatních mu prodejci cigarety bez problémů namarkovali. „Nechtěli vidět vůbec nic,“ opakoval Sebastian po téměř každé návštěvě.

Redaktoři testovali trafiky různých společností v České ulici, Starobrněnské ulici, Masarykově ulici, na náměstí Svobody a na hlavním nádraží. 

Prodavači poté reagovali velmi podobně. „Myslel jsem si, že je kluk starší, a tak jsem nepožadoval občanku,“ odpovídali na dotaz, proč nezkontrolovali věk figuranta. Vymlouvali se taky na zvýšený počet zákazníků v předvánočním období. „Za den nám tady projde čtyři sta lidí. Nemám čas všechny kontrolovat,“ uvedla prodavačka v jedné z trafik na Masarykově ulici. Jméno, stejně jako další prodejci, uvést nechtěla.

Většina prodejců řekla, že se na průkaz totožnosti ptají častěji dívek než chlapců. „Holky se dnes často líčí, a není pak poznat, kolik let jim je,“ uvedla prodavačka trafiky Point 4U v obchodním centru Letmo. I v této trafice cigarety nezletilému prodali.

V pobočce stejné firmy na Starobrněnské ulici se už ale na občanský průkaz zeptali. „Jsme tu tři prodavačky, ani jedna z nás cigarety neprodá. Když přijdou cizinci, chceme po nich pas,“ komentovala zaměstnankyně trafiky.

Problém s prodáním cigaret neměla jen firma Point 4U, ale i řetězec prodejen Valmont. Z otestovaných tří prodejen firmy v našem testu selhaly všechny. I zde si jedna ze zaměstnankyň myslela, že je figurantovi více než osmnáct let. „Kouknu se a podle toho rozhodnu. Často sem pro cigarety chodí i děti, kterým je méně než dvanáct let,“ popsala jedna z prodavaček. Redakce žádala společnost Valmont o vyjádření, ta ale slíbenou reakci nedodala. 

Prodejcům, kteří prodají tabákový výrobek člověku mladšímu osmnácti let, hrozí až půlmiliónová pokuta.

Kontroly prodejců má na starosti Česká obchodní inspekce. Zákon jí dovoluje používat mladistvé figuranty. „Výsledky testu jsou pro nás překvapující a nasbíranými daty se budeme zabývat. Za tři čtvrtletí roku 2019 jsme v centru Brna udělali přes čtyři tisíce kontrol, u 309 z nich jsme použili inspektory pod osmnáct let. V třinácti případech tabákový výrobek prodali,“ řekl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Také policie s prodejem návykových látek mladistvým bojuje. „Pořádáme preventivní kontroly jako například celorepublikovou akci HAD,“ doplnil policejní mluvčí Pavel Šváb. Akce HAD kontroluje zákaz prodeje alkoholu a cigaret dětem.

Podle Ireny Opletalové z Centra pro léčbu závislosti na tabáku Fakultní nemocnice Brno je výsledek našeho průzkumu alarmující. „Pokud ukázal na pochybení ve dvanácti z patnácti případů, jistě je třeba důslednějších kontrol," uvedla. Podle adiktologa Adama Kulhánka by v tomto směru napomohlo přísnější vymáhaní nekuřáckého zákona, zvýšení pokut za porušení prodeje a důkladné školení personálu ohledně ověřování věku.

Z průzkumu Světové zdravotnické organizace vyplývá, že 21 procent dětí ve věku 13 až 15 let užívá nějaký tabákový výrobek. Přibližně padesát procent dotazovaných pak uvedlo, že si tabákový produkt koupilo v obchodě, na ulici nebo v trafice. 

Odbornice na kouření Eva Králíková uvedla, že užívání tabákových výrobků působí na všechny části těla. „Kuřák vdechuje v cigaretovém kouři několik tisíc chemikálií, přičemž kouření má na organismus největší vliv v dětském věku,“ řekla Králíková. 

Podle Kulhánka pak užívání tabáku v brzkém věku zvyšuje pravděpodobnost kouření v dospělosti. „Dětský mozek je mnohem náchylnější pro vznik závislosti na nikotinu. Čím dříve a čím častěji bude dítě kouřit, tím se riziko závislosti zvyšuje,“ uvedl Kulhánek. Předejít tomu, aby děti kouřily, by podle něj napomohlo zavedení nekuřáckých domácností, účinná regulace reklamy, preventivní školní programy nebo zvýšení cen tabáku. 

Situace v Česku však už není podle Kulhánka tak alarmující jako dříve. „V posledních letech sledujeme pozitivní trend, kdy míra kouření u dětí a dospívajících klesá a současně mírně narůstá věk první zkušenosti s cigaretou,“ doplnil Kulhánek. Atraktivní se naopak podle něj pro dospívající a mladé lidi stávají nové formy kouření, jako jsou elektronické cigarety a zahřívaný tabák.

Problematice kouření u nezletilých se bude redakce věnovat i v online rozhovoru s psychologem Pavlem Nepustilem, který bude na vaše otázky odpovídat v úterý 10. prosince od 17 hodin.

Otázky můžete už nyní zasílat na email otazkypropsychologa@seznam.cz.

Klíčová slova: cigarety, tabák, nezletilý, porušení zákona

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.