05.12.2015 18:49


Prodané lístky by utvořily hada kolem Brněnské přehrady, řekl ředitel VIDA! science centrum

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

VIDA! science centrum otevřelo před rokem svoji výstavu pro veřejnost v Brně. Zábavní vědecký park nabízí mnoho možností, jak poznávat vědu hrou prostřednictvím interaktivních exponátů.

VIDA! expoziceBrno  Vědecký zábavní park VIDA! slavil koncem listopadu své první narozeniny. Stálá interaktivní expozice přilákala více než 225 tisíc návštevníků, což je o 5 tisíc více, než se předpokládalo. „Kdybychom vzali všechny prodané vstupenky a dali je za sebe, utvořily by hada kolem Brněnské přehrady,“ sdělil ředitel VIDA! Lukáš Richter. Vědecké centrum nabízí k prozkoumání 151 exponátů ze čtyř oblastí - Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Součástí expozice je i Dětské cetrum pro děti od dvou do šesti let.

„Líbila se nám nejvíc Planeta, kde jsme si mohli vyrobit vlastní tornádo, nebo prozkoumat, jak se tvoří záplavy,“ popsal své pocity z výstavy návštěvník Jaroslav Janků. V dalších částech si zájemci mohli nechat zmrazit svůj stín, pozorovat fotosyntézu, řešit hlavolamy, zkoušet, jak na ně působí odstředivá síla, nebo se naučit první pomoc.

„Uvedli jsme více než 1500 vědeckých šou, při kterých jsme spotřebovali více než 1800 litrů kapalného dusíku. Kdyby jsme jej převedli na plynné skupenství, jeden člověk by toto množství dýchal více než pět a půl roku,“ doplnil Richter. Na představeních se může veřejnost také sama zapojit do vědeckých pokusů. „S dětmi jsme se pobavili a zároveň naučili něco nového. Ideální rodinný program,“ uvedla návštevnice parku Kateřina Malá.

K narozeninám si VIDA! nadělila promítání 3D filmu. Prvním snímkem jsou Pidiobři vyprávějící příběh dvou hlodavců. Filmaři použili speciální vysokorychlostní kamery, které umístili do zvířecích nor. Pidiobři byli oceněni diváckou cenou na Academia Film Olomouc - přehlídce populárních vědeckých filmů. Další novinkou je otevření e-shopu, kde si zájemci mohou zakoupit dárkové poukazy a permanentky.

„Naše nedělní programy jsou od září určeny pro rodiny s dětmi, v prosinci je navíc ozvláštníme vánoční tematikou,“ uvedla manažerka pro marketing a PR Hana Laudátová. Na místě si tak návštěvníci mohou vyzkoušet psát neviditelným písmem nebo vyrobit prskavku, která hoří i pod vodou.

„Mimo centrum jsme se prezentovali na třiceti akcích, které navštívilo asi 60 tisíc lidí,“ uvedl Lukáš Richter. VIDA! poskytuje i programy pro školy, kde se žáci pomocí interaktivní výuky dozví různé zajímavosti a fakta ze světa vědy. 

Klíčová slova: VIDA!, věda, park

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.